СТАНДАРД life
ТЕХНОЛОГИЈА

LG патентирале флексибилен смартфон со познат дизајн

Повеќе производители се вртат кон смартфоните со екран на преклопување, а следната година очекуваме објавување на уште многу нови модели. Меѓу нив можеме да видиме и таков од LG, кој може, сепак, да има дизајн сличен на Huawei Mate X. Ова се гледа од апликација за патент на Корејците, која е поднесена во мај.

Врз основа на неа, LetsGoDigital направиле рендери на можен уред кој се собира на два, а во затворена состојба екранот останува на надворешната страна. Достапен е панел со главна камера, кој може да вклучува четири сензори. Овој тип на дизајн овозможува употреба на главната камера и во преклопена состојба на уредот.

Според LetsGoDigital, не би било изненадувачки ако Корејците во 2019-та година претстават прототип на смартфон со екран на преклоп за време на CES или мобилниот конгрес. Сепак, во оваа фаза нема официјални информации за ова, како и параметрите на можниот модел.

Поврзани вести

Huawei најавува надградба на EMUI верзијата 10.1 на најпопуларните уреди

msp-admin

Microsoft претстави нов таблет Surface Pro 7+ for Business (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Рендери на Samsung Galaxy S11e откриваат тројна главна камера (ВИДЕО)

msp-admin