СТАНДАРД life
ТЕХНОЛОГИЈА

Redmi Note 8 веќе продаде над 10 милиони уреди

Xiaomi ја претстави новата серија на паметни телефони Redmi Note 8 кон крајот на август, а нејзините уреди нудат прилично добри опции по прифатлива цена. Компанијата сега објави дека за три месеци продажбата на серијата достигнале 10 милиони низ целиот свет. Redmi Note 8 вклучува три модели – Redmi Note 8, Note 8T и Note 8 Pro, откако разликата меѓу првите два е присуството на NFC поврзаност во Note 8T.

Redmi Note 8 Pro нуди 6,53 инчен LCD екран, Full HD + резолуција, Gorilla Glass 5 заштитно стакло и 20MP селфи-камера. Други клучни карактеристики вклучуваат чипсет MediaTek Helio G90T, 6/8 GB RAM, 64/128 GB меморија за датотеки и батерија од 4500 mAh со поддршка за 18W технологија за брзо полнење.

Моделот е првиот светски паметен телефон кој користи 64 MP сензор ISOCELL Bright GW1 на Samsung. Камерата е надополнета од 8MP сензор со ултра широкоаголен објектив (видно поле од 120 степени), 2MP за макро снимки и 2MP за длабочина.

Redmi Note 8 вклучува екран со дијагонала со резолуција од 6,3, 1080p и „teardrop“ отвор, во кој се наоѓа селфи камера од 13 MP. Други опции вклучуваат чипсет Snapdragon 665, 4/6 GB RAM меморија, 64/128 GB меморија за датотеки и батерија од 4000 mAh и поддршка за 18W технологија за брзо полнење. Разликата во главната камера во однос на Redmi Note 8 Pro е присуството на сензор од 48 МP од Samsung ISOCELL GM2.

Поврзани вести

Honor ги претстави V30 и V30 Pro – првите 5G модели на компанијата

msp-admin

Microsoft ќе нè враќа од задгробниот живот?

Влатко Зорба

Signal во новото ажурирање носи поефикасно управување со податоците

Влатко Зорба