Стандард
ТЕХНОЛОГИЈА

Xiaomi Mi 10 Pro забележа рекорден резултат на бенчмарк-тестовите на AnTuTu

Xiaomi Mi 10 Pro е новиот предводник на компанијата што ќе биде важен за нивните амбициозни цели во текот на целата година. Уредот нуди 6,47-инчен екран со HDR 10 поддршка, четири камери на грбот со леќи од 108MP, процесор Qualcomm Snapdragon 865, 8 GB RAM и 256 GB внатрешна меморија. Ова ажурирање е достапно како MIUI V11.0.7.0. QJACNXM.

Најинтересна карактеристика е тоа што ажурирањето има нов драјвер за графичкиот процесор на Xiaomi Mi 10 Pro, пренесува GizmoChina. Интеграцијата на оваа компонента дополнително ги оптимизира перформансите на паметниот телефон и го максимизира процесорот Qualcomm Snadpragon 865. Благодарение на ова, моделот известува импресивен скор од 610.627 поени на популарниот репер на AnTuTu. Всушност, ова е првпат уред на Xiaomi да ја премине границата од 600.000 поени.

Претходниците на Xiaomi Mi 10 Pro вообичаено постигнаа резултат кој надминува 500.000 поени во AnTuTu. Фановите на компанијата сигурно ќе бидат задоволни од ажурирањето на софтверот, што е уште една сериозна причина зошто да го набавите уредот. Како заклучок, Xiaomi Mi 10 Pro ги искористи подобрувањата во графичкиот процесор Adreno 650, кој нуди 25% повисоки перформанси од Adreno 640. Овој GPU модел е произведен со 7nm технологија и има фреквенција на работно јадро од 587MHz.

Поврзани вести

Кучиња роботи веќе се шетаат по улици (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Твитер со нова функција: Криење на одговори на постови

msp-admin

САД со вештачка интилигенција го автоматизираат управувањето со дроновите

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!