ЕКОНОМИЈА

Богатството на најбогатиот човек во светот Џеф Безос достигна рекордни 180 милијарди американски долари

 Богатството на најбогатиот човек во светот Џеф Безос достигна рекордни 180 милијарди американски долари во услови на зголемување на цените на акциите на неговата компанија „Амазон, соопшти Форбс.

Пазарната капитализација на „Амазон“ достигна 1,52 трилиони долари. Така, Безос, кој поседува 11,1 отсто од акциите на онлајн трговијата на мало, надмина 181,5 милијарди американски долари. Форбс потенцира дека ова е рекорд за сите времиња од почетокот на статистиката.

Во април, Форбс третпат по ред го постави Безос на врвот на листата на најбогати луѓе во светот. Неговото богатство тогаш беше проценето на околу 113 милијарди американски долари.

Второто место му припадна на еден од основачите на корпорацијата Мајкрософт, Бил Гејтс, со 98 милијарди долари. Главниот извршен директор на француската група компании ЛВМХ – Луи Витон Мот Хенеси, Бернард Арно се искачи на третото место со своите 76 милијарди долари.

Компанијата „Амазон“, која продава стоки и услуги преку Интернет, е основана од Безос во САД во 1994 година. 

Поврзани вести

Ангеловска-Бежоска: Банкарскиот систем е отпорен на потенцијалните шокови

Влатко Зорба

Агро секторот апелира за отворање акредитирана лабораторија за квалитет на семе за извоз

Влатко Зорба

Анѓушев: Берзата треба да се искористи за вбризгување свеж капитал во компаниите

user3

Северна Македонија ќе стане членка на Организацијата за црноморска економска соработка во 2020 година

Влатко Зорба

Новиот ребалансот ќе обезбеди средства за справување со економските последици од пандемијата

Берта Китинска

Во Штип ќе се гради првиот Сити мол

Берта Китинска