Стандард
ЕКОНОМИЈА

Французите кои добиле отказ заради коронавирусот од државата ќе добијат 70 отсто бруто плата

Францускиот министер за економија Бруно Ле Мер најави дека неговата земја може да ја доживее најголемата економска рецесија од 1945 година, како резултат на новиот тип на коронавирус.

Ле Мер зборуваше во францускиот Сенат за последиците од КОВИД-19 врз економијата на земјата.

„Најголем пад во Франција од 1945 година е остварена по големата економска криза во 2008 година. Во тоа време, тоа беше 2,2 проценти. Веројатно оваа година ќе бидеме над ова “, рече Ле Мер.

Во меѓувреме, според владините бројки, бројот на невработени лица како резултат на коронавирусот во земјата се искачи на пет милиони.

Отпуштените ќе добијат 70 отсто од нивната бруто плата од државата како компензација.

Поврзани вести

Оштетени штедачи: Случајот со кражбата преку „Феро Центар дооел“ е еден од типичните примери со доделени кредити од ограбената банка

Влатко Зорба

Раст на трошоците на живот во февруари

Влатко Зорба

Денеска напладне нови цени на горивата

Берта Китинска