Стандард
ЕКОНОМИЈА

Извештај: Светските милијардери се побогати од 60 проценти од популацијата

Бројката на светските милијардери двојно се зголеми во последната деценија и се побогати од 60% од светската популација, објави добротворната организација „Оксфам“, цитирана од АФП.

Во извештајот на организацијата се вели дека сиромашните жени и девојчиња се на дното на економијата. Тие влегуваат во  „12,5 милијарди часови неплатена работа секој ден“, што значи најмалку 10,8 трилиони долари годишно.

„Нашите разнишани економии ги полнат џебовите на милијардерите и големиот бизнис на штета на обичните мажи и жени. Не е ни чудо што луѓето почнуваат да се прашуваат дали треба да постојат милијардери “, рече Амитаб Бехар, шеф на индиската организација. „Разликата меѓу богатите и сиромашните не може да се реши без намерна политика за искоренување на нееднаквоста“, рече Бехар пред годишниот Светски економски форум во Давос, каде ќе го претставува Оксфам.

Годишниот извештај на Оксфам за глобалната нееднаквост традиционално се објавува непосредно пред форумот, кој ќе се отвори во вторник во швајцарското алпско одморалиште.

„22-та најбогати мажи во светот имаат повеќе богатство од сите жени во Африка“, велат од невладината организација. Ако еден од најбогатите во светот само плаќа 10% доплата на неговото богатство за 10 години, тоа би било еднакво на инвестицијата потребна за создавање 117 милиони нови работни места во грижата за стари лица и деца, образование и здравствена заштита , се наведува во извештајот.

Податоците на организацијата се засноваат на податоците од магазинот „Форбс“ и од швајцарската банка „Credit Swiss“, но се оспорувани од некои економисти. Бројките покажуваат дека 2153 милијардери сега имаат поголемо богатство од 4,6 милијарди луѓе во најсиромашните во светот.

Жените и девојките се особено оптоварени затоа што најчесто се оние кои ги поддржуваат „тркалата на нашите економии, бизниси и општества“, рече Бехар. Тие „често имаат малку време да добијат образование, да заработат пристојно живеење или да зборуваат за тоа како се управуваат нашите општества“ и „затоа се заробени на дното на економијата“, додаде тој.

„Во светски рамки, 42% од жените не можат да добијат работа затоа што се одговорни за грижа за други луѓе, во споредба со само 6% од мажите“, покажуваат податоците на Оксфам.

Поврзани вести

В’лканов: Со инвестиција од над 20 милиони до производство на преку 2.500 тони концентрат месечно во „Злетово” и „Тораница”

Влатко Зорба

Бочварски: До крајот на мај верувам дека ќе ја пуштиме првата делница од експресниот пат Штип-Радовиш

Промена во органите на управување на Жито Лукс

Влатко Зорба