ЕКОНОМИЈА

САД конечно добија „Лидл“, купувачите шокирани (ВИДЕО)

САД конечно добија продавница „Лидл“, по првиот неуспешен обид за влез на американскиот пазар, а нејзините жители побрзаа да одат во шопинг.

Имено, германскиот ланец на мало планирал да отвори 100 свои објекти до летото 2018 година, сепак, работите тргнаа наопаку, затоа што се сметаше за закана за Волмарт, Крогер и другите регионални продавници.

Сега, сепак, корисниците на Твитер не ја пропуштија можноста да го споделат своето мислење во врска со „величенственото влегување“, а видеото на „ТикТок“ најдобро ги покажува реакциите на Американците на ниските цени и свежите колачи.

Овој ланец на продавници дојде таму точно во вистинско време, кога кризата зафати огромен дел од населението. Видеото има 700.000 прегледи на самата апликација и околу два милиони на Твитер, а Европејците добро се забавуваа кога го гледаа.

Некои од коментарите на збунетите американски клиенти беа: „Толку многу свежи колачи и слатки!“; „Секоја недела, тие даваат попуст за одредени работи“. Бидејќи сликите зборуваат подобро од зборовите, подолу можете да видите како изгледаше на социјалните мрежи.

Лидл, патем, започна да влегува на пазарот таму во 2017 година.

Поврзани вести

„Стоп за грабежот“: Ветинг на судиите и враќање на извршителите во судот

Берта Китинска

Франција подготвува стимул од 100 милијарди евра за економијата

Stefanija Kuzmanovska

МФ ќе ги усогласува стандардите на ЕУ околу штетноста на хартијата на фискалните сметки

АСОМ: Уредбата за онлајн обложување треба да се преточи во трајно законско решение

Берта Китинска

Бесими: Од Светска банка добиваме силна поддршка во време на справување со Ковид-19

Берта Китинска

Безос заработи 3 милијарди долари од новата продажба на акциите на Амазон

Никола Поповски