Стандард
ЕКОНОМИЈА

Цената на нафтата над 30 долари за барел, првпат по два месеца

Цената на американската нафта синоќа достигна 32,05 долари за барел за достава во јуни, што е првпат во изминатите два месеца.

Зголемувањето на цената на нафтата се должи на оптимизмот на производителите и трговците и постепеното враќање на работните места на граѓаните.

Во изминатите два дена забележан е мал пораст на побарувачката на двете основни компоненти што ја движат цената на нафтата на меѓународните берзи – бензинот и керозинот.

Поврзани вести

Трговскиот центар „East Gate“ готов до есен, ќе ја има најголемата „Зара” во регионот

ХОТАМ: Затворањето ќе ги зголеми и така големите штети што ги претрпува овој сектор

Влатко Зорба

Форд тестира „паметни алки“ за контрола на растојанието меѓу работниците