СТАНДАРД life
Хороскоп

Колку хуморот е важен за љубовната врска?

Хумористична забелешка, духовита анегдота… Двајцата се смеат и – мразот е веќе скршен. Странец во барот во кафеана или на забава одеднаш изгледа помалку странец. Заедничката смеа поврзува, а неговиот духовит шарм го прави уште попривлечен.

И навистина, психолозите набљудуваат со децении: луѓето со смисла за хумор се особено привлечни. „Хуморот е секогаш врвен квалитет за привлечност“, вели психологот Каи Бауер, кој истражувал и докторирал на темата „Смеа“ на Универзитетот во Хале.

Хуморот е знак на интелигенција и креативност
Не е случајно. Некои експерти сугерираат дека хуморот има еволутивна предност кога станува збор за изборот на партнер. Хуморот не значи меморирани шеги вметнати во разговор без чувство за вистинскиот момент. Од еволутивна гледна точка, она што ја прави личноста привлечна е хуморот кој е тешко да се имитира, бидејќи зад него се кријат особено посакувани карактеристики.

Духовитите луѓе, оние кои знаат да раскажуваат интересни и смешни приказни, мора да имаат одредена интелигенција, креативност и чувство за вистинскиот момент. Тие квалитети ја зголемуваат привлечноста, напишала психологот Тереза ​​Дидонато во една статија. И откри дека ова важи за сите светски култури.

Најмногу профитираат мажите со смисла за хумор: „Во просек, мажите ги сметаат за попривлечни жените кои се смеат на машкиот хумор“. Во исто време, на жените им е поважно да се смеат на изјавата на мажот отколку тој да ја смета за смешна“, вели Бауер. Значи, главната работа е дека момчето е смешно.

Она на што се смеете покажува кои сте
Хуморот не само што дава информации за тоа колку некој е интелигентен, спонтан и креативен. „Хуморот на една личност исто така ни кажува нешто за неговата идеја за личноста и неговите вредности“, смета Бауер и додава дека тоа може да се види во стилот на хуморот.

Луѓето кои сакаат да раскажуваат среќни приказни за да се смеат заедно со другите, покажуваат т.н афилијативен, па поврзувачки хумор. Духовитоста на личноста која не ја губи смислата за хумор дури и во помалку смешни времиња, психолозите ја опишуваат како она што ја прави таа личност посилна.

Меѓутоа, хуморот може да биде и агресивен и да служи за понижување на другите луѓе со шеги или сарказам на нивна сметка. А сепак, дури и агресивниот хумор, кој често се користи во сатирата, може да помогне во тешки ситуации.

Хуморот им помага на врските – во повеќето случаи

Повеќето луѓе имаат различни стилови на хумор, но тие користат еден стил почесто од другите. „Повеќето луѓе се наоѓаат според сличноста“, вели Каи Брауер. Партнерите кои делат слична смисла за хумор често споделуваат сличен систем на вредности. А тоа е исклучително важно за успехот на љубовната врска.

Денот беше напорен, децата беа надвор од контрола, колегите и на работа. Сето ова не е смешно и е добра можност да започнете расправија со партнерот за да се надополни. Но, не доаѓа до тоа, бидејќи во вистински момент успеа да каже нешто духовито. Потоа и двајцата се смеат и – стресот стивнува.

„Хуморот има релаксирачка, разиграна компонента која помага да се обликуваат односите“, смета Брауер, додавајќи дека хуморот може да помогне да се опуштите во стресни ситуации, како и да ги решите или избегнете проблемите.

Ова е првенствено затоа што смеењето навистина влијае на телото. Истражување на смеата, т.н гелотологијата, откри дека смеењето не само што го намалува стресот и ги ослободува хормоните на среќата, туку и позитивно влијае на протокот на крв, па дури и го зајакнува имунитетот. Затоа, врската полна со хумор не само што е пријатна, туку и во вистинска смисла на зборот – здрава.

Различен хумор, различни ставови

Ако некој не го разбира хуморот на својот партнер, тоа би можело да укаже дека нивните основни ставови се многу различни. „Срцето на хуморот е поентата, па неочекуваното“, вели Брауер. За да функционира хуморот и кај двајцата, во врската мора да има договор за тоа што може да се очекува, а што не, објаснува психологот и посочува дека хуморот мора да има заедничка основа, бидејќи во спротивно не може да работи за двајцата.

Но, хуморот не е нужно неопходен за секоја врска. „Луѓето за кои хуморот не е толку важен имаат тенденција да имаат партнер кој исто така не е толку смешен“, вели Брауер. Па, во согласност со принципот на сличност, исто така може да работи многу добро.

Поврзани вести

Младата месечина во земјената Девица најсилно ќе ја почувствуваат Близнаците, Стрелците, Рибите и самите Девица

Urednik

Три хороскопски знаци кои ќе доживеат љубовни промени во декември

Urednik

Крајот на летото е тежок за овие хороскопски знаци

Radmila Tasevska