СТАНДАРД life
Храна

Хачапури: Брзо јадење од тесто кое ќе ве воодушеви

Ако сакате да пробате јадење од тесто кое личи на палачинки, но е направено на малку поинаков начин, рецептот за хачапури е совршен за вас.

Ова сочно јадење се прави со малку состојки и се подготвува релативно брзо, а во него можете да уживате во секое време од денот.

Состојки:

* 300 мл кефир
* 450 мл брашно
* 1 јајце
* 1 прашок за пециво
* малку сол
* малку шеќер

За полнење:

* 300-350 гр сирење

Подготовка:

Замесете тесто и оставете го на страна додека го рендате сирењето.

Формирајте го сирењето во топчиња. Потоа тестото поделете го на четири дела. Секој дел формирајте топче, истенчете го и наполнете со сирење.

Покријте го сирењето со тесто, расукајте го во соединета маса, па повторно истенчете го како палачинка и печете го на врело тавче 3-4 минути од двете страни.

Премачкајте со путер и послужете.

На здравје!

Поврзани вести

Супер брз ручек: Пикантно пилешко со компирчиња прелиено со павлака

Radmila Tasevska

Три чекори до најздравиот оброк во светот: Наједноставниот рецепт за медитеранска исхрана

Radmila Tasevska

Рецепт за пилешка чорба која претставува здравје во чинија

Radmila Tasevska