16.8 C
Скопје
25 септември, 2023
СТАНДАРД life
Храна

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ Крофни со сланина кои ќе го натераат секое куче среќно да мавта со опашот

Секое куче заслужува добар оброк, а само најблиските ќе добијат ручек подготвен со љубов.

Еден таков оброк се крофните со сланина кои ќе го направат вашиот љубимец и пријател пресреќен:

Состојки:

* 2 шолји интегрално брашно
* 2 чаши овесна каша
* 2/3 чаша кокосово масло
* 1 чаша путер од кикирики
* 4 јајца
* грчки јогурт
* парчиња сланина

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 190 степени.

Измешајте ги сите состојки освен јогуртот и сланината.

Истурете ја смесата во калапи за крофни или обликувајте ги со раце.

Печете околу 15 минути.

Кога ќе се подоладат, прелијте ги со грчки јогурт и посипете со парчиња сланина.

На здравје!

Поврзани вести

Превкусно! Едноставни лазањи од тиквички

Urednik

Појадок кој сам се прави: Пржени лепчиња од рерна за совршен почеток на денот

Urednik

Посна салата со ориз

Radmila Tasevska