Таг : кучиња

Миленици

Зошто кучињата се цврсто приврзани кон нивниот сопственик: 4 причини зошто оваа врска е нераскинлива

Stefanija Kuzmanovska
Секој е добро запознаен со блиската врска помеѓу кучињата и луѓето. Залудно не се вели дека „кучето е најдобриот пријател на човекот“. Но, кучињата не...
Миленици

Истражување во Финска: Како кучињата можат да го намирисаат коронавирусот?

Влатко Зорба
Првите тестови во Финска ги изненадија научниците – кучињата брзо научија да ја намирисаат заразата со коронавирус. Како можат нашите најдобри пријатели да помогнат во...
Миленици

Кучињата имитираат луѓе додека се прозеваат, па дури и кога го слушаат само тој звук

Stefanija Kuzmanovska
Колку се поврзани кучињата и луѓето, се потврдува и фактот дека најдобриот пријател на човекот прозевува, ако го гледа неговиот сопственик како го прави истото,...
МАКЕДОНИЈА

Безживотни тела на кучиња низ улиците на Виница (фото)

Берта Китинска
Денеска во Виница беше забележана неверојатна вознемирувачка глетка низ улиците. На социјлните мрежи се споделуваат фотографии од отруени кучиња. Истите предизвикаат гнев кај љубителите на...
МАКЕДОНИЈА

До утре: Активистите да извадат дозволи за движење за да се грижат за бездомните животни

Берта Китинска
Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов преку својот Фејсбук профил им се обрти на активисти за правата на животните. -На денешната седница на Државниот кризен...
МАКЕДОНИЈА

Познати термините кога сопствениците ќе можат да ги шетаат своите миленици за време на полицискиот час

Влатко Зорба
Сопствениците на кучиња кои ги чуваат како домашни миленичиња во станови, ќе може да ги изнесуваат надвор во одредени термини во денот за време на...
СВЕТ

Во Шенжен забранија јадење на мачки и кучиња

Stefanija Kuzmanovska
Кинескиот град Шенжен забрани јадење кучиња и мачки, како дел од справувањето со трговијата со диви животни уште од појавувањето на новиот коронавирус. Властите во...
Миленици

Се обучуваат кучиња за откривање на КОВИД-19

Stefanija Kuzmanovska
Британското добротворно друштво „Medical Detection Dogs“ ги здружи силите со научниците во експериментална студија за тоа дали кучињата можат да бидат обучени за да помогнат...
МАКЕДОНИЈА

ЈП Комунална хигиена-Скопје не врши заловување на бездомни кучиња

Влатко Зорба
ЈП Комунална хигиена-Скопје денеска излезе со демант на информациите кои излегоа на социјалните мрежи, во кои се тврди дека на повеќе локации низ градот Скопје...