СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Акциите на Tesla паѓаат поради Model Y

Акциите на производителот на електрични возила Tesla денеска паднаа за повеќе од четири проценти, бидејќи компанијата престана да прифаќа нарачки за најевтината верзија на Model Y.

Tesla ја претстави првата верзија на Model Y Standard Range RWD во 2019 година, а минатата недела ја намали цената за две илјади долари на 39.990.

Акциите на компанијата се лизнаа за 4,8 проценти.

Поврзани вести

Копач: С. Македонија најдобра во енергетските реформи

msp-admin

Вкупно 309.337 граѓани користеле домашна платежна картичка, реализиран промет од 26,5 милиони евра

msp-admin

Huawei: Нашиот автомобил ќе поминува повеќе од 1.000 км, далеку подобри сме од Tesla

Влатко Зорба