Стандард
КОМПАНИИ

„Боинг“ во криза, продолжува да го намалува бројот на вработените ширум светот

Американската компанија „Боинг“ има намера да отпушти околу 12.000 работници во Соединетите држави во наредните недели, јави Би-Би-Си.

Компанијата објави дека ќе информира за отпуштање на 6.670 вработени оваа недела, како и дека 5.520 од нив се согласиле на спогодбено раскинување на договорот.

Според Би-Би-Си, американската компанија објави дека ќе го намали бројот на вработени во сите свои производствени погони во светот за околу 10 проценти, односно дека ќе бидат отпуштени скоро 16.000 работници.

Компанијата е во криза по две фатални несреќи на боинг 737 Макс.

Извршниот директор на „Боинг“, Дејв Калоу изјави дека би сакал да има друг излез од оваа неповолна деловна состојба.

Поврзани вести

Тонат акциите на Јувентус и Манчестер Јунајтед

Влатко Зорба

Пронајдоа златен рудник на Интернет, се заработуваат милиони

msp-admin

Роберт Дауни Џуниор стартираше ризични фондови за инвестирање во одржлива технологија

Влатко Зорба