Стандард
КОМПАНИИ

McLaren го претстави новиот хибриден суперавтомобил (ВИДЕО)

McLaren го претстави хибридниот суперавтомобил „Artura“, кој е наследник на 570S. Ова е целосно нов проект на британската марка, развиен од нула.

Автомобилот е изграден на новата платформа наречена MCLA (McLaren Carbon Lightweight Architecture) со обвивка направена од композитни материјали и алуминиумски делови. Благодарение на употребата на ултра лесни материјали, тежината на кабината, која е опремена со дополнителен електричен мотор и батерија, е само 1.496 килограми.

Artura е опремен со нов трилитарски мотор V6 со 585 коњски сили со две турбини, со алуминиумски блок и клипови. Моторот со внатрешно согорување работи заедно со електричен мотор со моќност од 95 коњски сили, напојуван од сет од 7,4 киловат-часови литиум-јонски батерии. Вкупно, единиците произведуваат 680 КС. и 804 Nm вртежен момент.

Новиот модел ветува можност за забрзување од 0 до 100 км / ч за 3 секунди, од 0 до 200 км / ч за 8,3 секунди, а ограничената брзина од 300 км / ч се постигнува за 21,5 секунди. Само на електрично влечење, суперавтомобилот може да помине до 30 км со максимална брзина од 130 км на час.

Новата архитектура на MCLA му овозможи на McLaren за прв пат да вгради најсовремени електронски системи за помош на возилото. Значи, за Artura се обезбедени адаптивни „круз“ контроли, систем за предупредување при напуштање на лента и функција за препознавање на патни знаци.

Мултимедијалниот систем презема ажурирања од далечина – од облак.

Во САД, цените на суперхибридот McLaren Artura започнуваат од 225.000 американски долари. Испораките на автомобили ќе започнат во третиот квартал од оваа година.

Поврзани вести

Најстарата компанија во светот работи 1.500 години, а во Македонија…

msp-admin

Гејтс сака да инвестира 2 милијарди долари во борбата против климатските промени

Влатко Зорба

Илон Маск повлекува два големи потега

msp-admin