СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

На првиот ден од новата година, Русите поставија историски рекорд: Скоро 600 нови милионери

За еден ден, на 1 јануари 2021 година, Русија доби точно 581 нов член во „Клубот на милионерите“, бидејќи толку многу добитници беа извлечени во новогодишната наградна игра „Столото“.

Исто така, ова е историски рекорд што оваа земја го постави. На пример, минатата година имаше 99 нови милионери (изразени во руски рубли), а за прв пат главната награда од една милијарда рубљи (11,1 милиони евра или 13,5 милиони долари) ја освои еден играч.

Наградниот фонд на новогодишната руска лотарија изнесуваше повеќе од две милијарди рубли, а од тие пари – една милијарда отиде во големи награди.

Говорејќи за Русија и финансиите, пристигна и оваа вест од таа земја. Имено, во иднина, рускиот пензиски фонд ќе испраќа известувања за висината на идната пензија до граѓаните постари од 45 години.

До тие години, повеќето луѓе веќе имаат одреден пензиски капитал, така што идејата е да се предвидат износите на нивните идни пензии. Тие исто така ќе бидат запознаени со условите за пензија.

Потсетуваме, претседателот на Русија, Владимир Путин, на крајот на минатата година рече дека има за цел да ја преполови сиромаштијата во неговата земја.

Поврзани вести

Се подобруваат прогнозите за американската економија (инфографик)

Влатко Зорба

Банкарските гиганти ги „напуштаат“ производителите на фосилни горива

Влатко Зорба

Бајден најави мерки за опоравување на американскиот пазар на труд

Влатко Зорба