Стандард
КОМПАНИИ

Почина Берни Медоф, мозокот на најголемата финансиска измами во светот

Бернард Медоф, чие име стана синоним за една од најголемите финансиски измами во историјата на САД, почина на 82-годишна возраст во федерален затвор, јавуваат американските медиуми.

Неговата смрт во средата во Федералниот медицински центар во затворот Батнер во Северна Каролина беше потврдена од американското биро за затвори. Причината за смртта не е објавена, пишува Си-Ен-Ен.

Во февруари 2020 година, тој поднесе барање до судовите за предвремено ослободување од затвор, каде издржува казна од 150 години, во која се наведува дека има терминална бубрежна инсуфициенција и животен век помалку од 18 месеци. Сепак, американското обвинителство објави дека злосторството на Медоф е „без преседан по обем и големина“ и дека „постои доволна причина“ неговото барање да биде одбиено.

Медоф беше мозокот на пирамидалната Понзи шема во износ од 20 милијарди долари – најголемата финансиска измама во историјата.

Се верува дека измамил над 30.000 луѓе во десетици земји. Години пред конечно да биде уапсен во 2008 година, тој земал пари за да врати други и лажни инвестиции. Некои од неговите жртви изгубија сè, а најмалку една се самоуби поради измама.

Во неговиот случај, судијата го нарече еден од најтешките финансиски злосторства во историјата.

Медоф ги измами не само финансиерите, туку и богатите и славните, на кои им вети дека ќе им заработи милиони.

Меѓу неговите клиенти, меѓу другите, беа познатиот продуцент и режисер Стивен Спилберг, актерот Кевин Бејкон и добитничката на Нобеловата награда за мир Ели Визел.

Поврзани вести

Твитер означува дезинформации за вакцината против Kовид-19

Влатко Зорба

Крај за евтините авионски билети? Се бара забрана на летови од 9,99 евра

Влатко Зорба

Од почетокот на кризата: 3 300 млади останаа без работа

Берта Китинска