СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Samsung ќе прави процесори за Intel

Intel можеби најде решение за проблемите со снабдувањето со процесори кои дадоа значителна предност на пазарот на AMD во изминатите месеци. Ова го поттикна публикација во „Pulse News Korea“ во која се тврди дека Samsung добил нарачки за производство на десктоп процесори, што сериозно ќе го поддржи релативно слабиот бизнис на компанијата.

Весникот цитира извори во индустријата дека Intel побарале помош од најголемите светски производители на чипови TSMC и Samsung во обид да ја исполни зголемената побарувачка за процесори на кои не може соодветно да одговори. Во минатото, американска компанија го препушти производството на основни компоненти на подизведувачи, но ако информациите се точни, за прв пат ќе се потпира на други компании за своите компјутерски процесори.

Минатата недела, Intel се извини за недостаток на процесори и за нејзиното влијание врз бизносот на партнерите на компанијата. Компанијата соопшти дека постојаниот раст на пазарот на компјутери оваа година ги надмина напорите да обезбеди доволно процесори. Во писмото на Intel се вели дека има зголемено подизведувачко работење за своите процесори и го зголемиле својот капацитет за двојни цифри во второто тримесечје од годината во однос на претходните 6 месеци, но сепак не ги решиле целосно недостатоците.

Поврзани вести

Почина првиот човек на „Самсунг“

msp-admin

Расте бројот на жени сопственички и косопственички на имот

msp-admin

IDC: Побарувачката за користени смартфони ќе расте

Влатко Зорба