Стандард
КОМПАНИИ

Се размислува за проширувањето на Суецкиот канал

Управата на каналот Суец (СЦА) размислува за проширување на јужниот дел на водниот пат, кој минатата недела беше блокиран од огромниот брод со контејнери „Евер Гивен“, изјави неговиот водач Осама Раби.

„Евер Гивен“, долг 400 метри, заглави на 23 март во јужниот дел на каналот поради песочна бура и силни ветрови што ја намалија видливоста. Сообраќајот беше блокиран шест дена, што предизвика големи нарушувања во глобалната трговија.

„Евер Гивен“, во меѓувреме, беше пренасочен кон езерото што ги разделува двата дела на каналот, поради истрага.

Менаџментот посочува дека ќе продолжи да пушта големи бродови низ каналот, додавајќи дека има намера да ги подобри своите капацитети за решавање на проблемите што можат да се појават во иднина.

„Ќе се обидеме да набавиме уште два трактори со влечен капацитет повеќе од 200 тони, 250 или 280, во зависност“, изјави Раби за Ројтерс.

Се разгледува и набавка на кран што може да растовари товар на надморска височина до 250 метри, рече Раби.

Администрацијата ја разгледува и можноста за проширување на јужниот дел на каналот, во областа каде што се заглави „Евер Гивен“.

„Ако треба да ја продолжиме делницата од 250 метри, можеби (на крајот) ќе се протегаме на 400 метри“, вели Раби.

Поврзани вести

Русија ќе го претстави ПРВИОТ ЕЛЕКТРИЧЕН АВИОН

Влатко Зорба

Фајзер очекува приход од 26 милијарди долари од вакцината за коронавирус

Енергетската транзиција може да ја промени геополитичката карта на светот

Влатко Зорба