СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Светска банка обезбедува 12 милијарди долари за вакцинација на Африка

Светска банка им обезбедува 12 милијарди долари на африканските земји за поддршка на програмите за вакцинација на континентот, кој не успева да се справи на ист начин како и развиените земји, според Блумберг.

Парите од Светска банка ќе бидат обезбедени бесплатно или со крајно благи услови, рече Дејвид Малпас, претседател на Светска банка.

Тој рече дека се подготвуваат проекти за финансирање итни вакцинации во 21 африканска земја, вклучувајќи ги Демократска Република Конго, Етиопија, Нигер, Мозамбик, Тунис, Есватини и Зелено’ртски Острови.

Трошоците за вакцинирање на 60 проценти од 1,3 милијарди жители во Африка би биле помеѓу 10 и 15 милијарди долари, според африканскиот центар за контрола на болести.

Континентот обезбеди 36% од потребите за вакцини, со 25% од дозите кои доаѓаат од иницијативата „КОВАКС“ и 11% од посебна програма на Африканската унија. Сепак, континентот заостанува многу во однос на снабдувањето со вакцини и процесот на вакцинација во споредба со побогатите земји.

„Од избувнувањето на пандемијата Ковид-19 минатиот март, банката одвои 25 милијарди долари на африканските земји за поддршка на нивното здравје и економско закрепнување и очекуваме да се ангажираат дополнителни 15 милијарди долари до јуни“, рече Малпас. Тој ги повика африканските лидери да дејствуваат брзо за да обезбедат вакцини за нивната популација и да ги искористат достапните средства.

Јужна Африка, најиндустријализираната земја на континентот, е една од земјите кои не презедоа брзи активности за обезбедување вакцини. Првите дози треба да се достават на 1-ви февруари по сериозната критика за неможноста на владата да потпише билатерални договори со производителите на лекови во 2020 година.

Поврзани вести

Скопски Центар е општина со најмногу микро, мали и средни компании во земјава

msp-admin

Зошто директорот на Apple тврди дека изреката за „работата што ја сакаш“ е ЦЕЛОСНА ГЛУПОСТ?

Влатко Зорба

Амазон го „ПОБЕДИ“ работничкото движење: Вработените гласаа ПРОТИВ синдикатите

Влатко Зорба