Таг : Белорусија

Вести

Лукашенко ги мобилизира сите воени и полициски сили

Влатко Зорба
Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, предупреди дека ќе ги мобилизира сите постојни средства, вклучително и полициските сили и армијата, заради заштита на земјата. „Сакам и...
Регион СВЕТ

Лукашенко ги затвори своите граници: Само дипломати и камионџии можат да влезат во Белорусија

Берта Китинска
Белорусија ги затвори своите граници со Летонија, Литванија, Полска и Украина во четвртокот, како причина ја наведе „епидемиолошката состојба“. – Ние мора да ги затвориме...
Вести

Лукашенко се заканува

Влатко Зорба
Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, вели дека вооружените единици на милицијата треба да се зајакнат, додека властите се обидуваат да ги прекинат повеќемесечните протести на...
Вести

„Ќе пукаме кон демонстрантите ако треба“, вели белорускиот министер за полиција

Влатко Зорба
Министерот за внатрешни работи на Белорусија, Јуриј Караев, предупреди денес дека властите нема да се двоумат да одобрат употреба на муниција против демонстрантите доколку е...
Вести

Истекува ултиматумот до Лукашенко, полицијата на улиците

Влатко Зорба
Пред две недели, лидерот на белоруската опозиција, Светлана Тихановскаја, му постави ултиматум на претседателот Александар Лукашенко – има 14 дена да поднесе оставка или да...
Вести

Лукашенко: Русија и Белорусија немаат многу пријатели, мора заеднички да реагираме на заканите

Влатко Зорба
Ситуацијата околу Сојузот на Русија и Белорусија е сложена, нашите земји немаат многу пријатели, мора заеднички да одговориме на новите предизвици, рече белорускиот лидер Александар...
Вести

Белоруските опозициoнерки номинирани за Нобелова награда

Влатко Зорба
Норвешкиот пратеник од Демохристијанската партија Геир Тоскедал ги предложи трите лидерки на белоруската опозиција – Светлана Тихановскаја, Марија Колесникова и Вероника Чепкало да бидат номинирани...
Вести

Протест во Минск: Метрото е затворено, блокиран е интернетот

Влатко Зорба
Десетици илјади луѓе се собраа на улиците во Минск на уште еден протест за „Партизанскиот марш“. Полициски возила и воени камиони има на улиците. Властите...
Вести

Белорусија: Полицијата доби дозвола да користи „смртоносно оружје“ врз демонстрантите

Влатко Зорба
Полицијата во Белорусија доби дозвола да користи огнено оружје доколку е потребно за време на протестите против Лукашенко, изјави висок белоруски владин претставник. „Припадниците на...
Вести

Белоруската полиција брутално се справува со демонстрантите (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Неколку стотици белоруски демонстранти беа уапсени денес на нови протести од десетици илјади луѓе кои бараа оставка од долгогодишниот авторитарен претседател Александар Лукашенко. Групата за...