Стандард
КОМПАНИИ

Американска нафта пристигна во Белорусија

Рафинеријата за нафта во Новополотск, Белорусија почна да добива американска нафта. Првата транша нафта од САД пристигна во пристаништето Клаипеда во Литванија и од таму се доставува со железница до Новополотск.

Александар Тишченко изјави дека пристигнал воз со 60 тенкови, од кои 17 содржат американска нафта, а остатокот се од Саудиска Арабија. За 10 дена, целата нафта ќе пристигне во рафинеријата, додаде тој.

Литванските железници најавија дека целата американска нафта ќе биде доставена во Белорусија за 10 дена, односно 120 цистерни на ден или во просек од 77.000 тони нафта.

Танкер со 77.000 тони американска нафта пристигна на 5 јуни од Тексас во пристаништето Клаипеда. Тоа е 12. танкер што пристигнува за Белорусија оваа година. Вкупниот обем на испорака на танкери веќе надмина еден милион тони нафта.

Агенцијата ТАСС потсетува дека од 1 јануари 2020 година Белорусија нема договор со руските компании за снабдување со нафта преку нафтоводот „Дружба“ како резултат на спор околу цената.
Минск започна со купување нафта од алтернативни добавувачи преку Литванија и Украина.

Поврзани вести

Германците штеделе „како луди“ во 2020 година

Влатко Зорба

Apple го надмина Aramco и стана најпрофитабилната компанија во светот

Влатко Зорба

Словенечката новинска агенција сè уште без пари за нормална работа

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!