Таг : ДУИ

Политика

Нухиу: ДУИ во овој мандат и објавува војна на селективната правда и корупцијата

Влатко Зорба
ДУИ се залага за владеење на правото, а не на индивидуата. ДУИ се ангажира за целосен ветинг што подразбира двојна контрола на секој политичар, обвинител...
МАКЕДОНИЈА

Адеми: ДУИ очекува кампањата за предвремените парламентарни избори да биде фер, демократскa и мирнa

Stefanija Kuzmanovska
ДУИ очекува кампањата за предвремените парламентарни избори да биде фер, демократскa и мирнa, изјави денеска Арбр Адеми, член на највисокото раководство на партијата. -Ние очекуваме...
МАКЕДОНИЈА

ДУИ: Села, Касами и ВМРО да не се спротиставуваат на Законот за ЈО

Stefanija Kuzmanovska
Демократската Унија за Интеграција изразува силно разочарување за одбивниот став на опозициската партија Беса и нашиот поранешен владин партнер Алијансата за Албанците како и за...
МАКЕДОНИЈА

Димовски: До каде стигнаа командантите на ДУИ, ве рекетира Боки и ви ‘ржи Зекири

Александар Тодески
Откако пратеникот на ДУИ, Џеват Адеми рече дека гледал како позитивно изненадување кога ВМРО-ДПМНЕ ја предложиле Рашела Мизрахи за техничка министерка, но и дека „мажите...
МАКЕДОНИЈА

Адеми: Не ги користев соседите неалбанци кога се борев за правата на Албанците

Александар Тодески
Бев многу изненаден кога видов дека толку конзервативна партија како ВМРО-ДПМНЕ поднесе предлог за технички министер за труд и социјална политика Еврејка, си реков ова...
МАКЕДОНИЈА

ДУИ со поддршка за разрешување на Мизрахи – Не го почитува Преспанскиот договор

Александар Тодески
Демократската Унија за Интеграција ќе даде позитивно мислење, техничката министерка за труд и социјална политика од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Рашела Мизрахи да биде разрешена. Пратеникот...
МАКЕДОНИЈА

Груби: Немаме разлики со СДСМ, даваме недвосмислена поддршка за Законот за ЈО

Александар Тодески
Ставот на ДУИ е целосна, апсолутна, недвосмислена поддршка за Законот за ЈО, Законот за Совет на јавни обвинители, Законот за АВМУ и сите закони, вклучително...
СТАВ

Груби: Политичката непредвидливост од било која страна е несериозна и неоддржлива за нашата земја

Влатко Зорба
ДУИ целосно ги поддржува законите за јавно обвинителство, совет на јавни обвинители, за одбрана, изборниот законик со корекција на изборните единици како и Преспанскиот, Охридскиот...
СТАВ

Зекири: ДУИ И ВМРО ДПМНЕ ја обновија нивната криминална коалиција

Влатко Зорба
Талат и ДУИ уште еднаш го покажаа нивното вистинско криминално лице заедно со нивните побратими од ВМРО ДПМНЕ. ДУИ И ВМРО ДПМНЕ ја обновија нивната...
МАКЕДОНИЈА

Џоџа: Во пресрет на предизборниот период Комората остварува консултативни средба со политичките партии

Берта Китинска
Владеење на правото, транспарентност и отчетност, намалување на нерамномерниот регионален економски развој, како и намалување на невработеноста, се клучните столбови на економската плтаформа на Стопанската...