Таг : Галовеј

Политика

Заев – Галовеј: Соработката со Обединетото Кралство еден од приоритетите на Северна Македонија

Берта Китинска
Премиерот Зоран Заев денеска имаше средба со амбасадорката на Обединетото Кралство Рејчел Галовеј, која му го честиташе вториот мандат и изборот на новата Влада посакувајќи...
Политика

Заев – Галовеј: Државата покажа подготвеност за справување со коронавирусот

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска оствари видео средба со амбасадорката на Британија во Република Северна Македонија, Рејчел Галовеј. На средбата беше дискутирано за глобалната...
МАКЕДОНИЈА Политика

Спасовски-Галовеј: Нашата земја го очекува полноправното членство во НАТО пред изборите во април

Никола Поповски
„Паралелно со организирање на изборите, ќе понудиме силни аргументи за позитивна одлука на Европската Унија за старт на преговорите во претстојниот период“, истакна премиерот Оливер...
Политика

Ангеловска-Галовеј: Билатерален договор за партнерство за да продолжи позитивниот тренд во размената меѓу двете земји

Влатко Зорба
Економската соработка меѓу Република Северна Македонија и Велика Британија, новата реалност што ја диктира Брегзит и обезбедувањето поддршка за имплементирање на проектот за подобрување на...