Таг : град Скопје

Политика

Шилегов позитивен на Ковид-19: Искрено се надевам дека вирусот го немам пренесено никому

Влатко Зорба
„Почитувани, би сакал да ве известам дека и покрај сите мерки кои што се превземаа од моја страна за моја лична и заштита на луѓето...
Скопје

Шилегов: Очекуваме следната недела да се отвори „Лајка“

Влатко Зорба
Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов денеска соопшти дека имале мал застој во доопремувањето на стационарот „Лајка“ поради вонредните состојби и епидемијата. – На крај...
Скопје

Град Скопје најави субвенции за инвертер клима уреди

Градот Скопје во текот на следната недела ќе го објави јавниот повик за субвенционирање на граѓаните за купување високоефикасни инвертер клима уреди за затоплување. Новитет...
Скопје

Град Скопје: Почнува аплицирањето за субвенции за велисопиеди и електрични тротинети

Влатко Зорба
Градот Скопје утре ќе ги објави јавните повици за доделување субвенции за велосипеди и електрични тротинети во 2020 година. Новитет оваа година е што граѓаните...
Политика

Шилегов за изборите: Кој ќе гарантира дека ќе имаме подобра здравствена состојба во септември?

Влатко Зорба
Спиновите кои се јавуваат околу тревникот се јавуваат за да избегаме од вистинската приказна, дека тоа што сега го гледате како тревник и местото на...
Политика

Во моментов имаме влада која никој не ја контролира, вели Шилегов

Влатко Зорба
Не постои политичка партија која тврди дека треба да имаме избори по секоја цена. СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и другите партии велат дека треба да одиме на...
Политика

Шилегов: Сите редукции во функционирањето на администрацијата и на јавниот транспорт произлегуваат од препораките на КЗБ

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов за ТВ 24 изјави дека Градот Скопје во изминативе два месеци секогаш ги прати препораките кои ги добива преку министерството...
МАКЕДОНИЈА

Град Скопје за тревникот пред ГТЦ: На ВМРО ДПМНЕ им пречи што граѓаните го одобруваат вака уредениот простор

„Со големо жалење мораме да констатираме дека ВМРО ДПМНЕ и нивната советничка група во Град Скопје не знаат да разликуваат основни работи (тревник од плочник),...
МАКЕДОНИЈА

ВИДЕО: Град Скопје доби нов булевар во Бутел – пуштен во употреба „Х.Т.Карпош“

Берта Китинска
Градот Скопје од денеска е побогат за уште една важна сообраќајница – булеварот Христијан Тодоровски Карпош. Оваа нова сообраќајна врска која ќе овозможи развој на...