Таг : Јавен сектор

МАКЕДОНИЈА

СОНК бара од МТСП веднаш да почнат преговорите за Општиот Колективен договор за јавниот сектор

Stefanija Kuzmanovska
Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) бара од Министерството за труд и социјална политика (МТСП) веднаш да се отпочнат преговорите за потпишување на...
Политика

Владата ја усвои информацијата за спроведување функционална анализа во институциите од јавниот сектор

Влатко Зорба
Владата на вчерашната 158-ма седница ја разгледа и усвои информацијата за спроведување функционална анализа во институциите од јавниот сектор. Анализата, како што соопшти владината Прес-служба,...
Политика

Шахпаска: ВМРО-ДПМНЕ шири лажни вести, вработените во јавниот сектор за септември ќе добијат повисока плата за 5 отсто (ВИДЕО)

Влатко Зорба
„Вработените во јавниот сектор за месец септември ќе добијат повисока плата за пет проценти од досегашната. Платата ќе биде исплатена во законски предвидениот рок до...