Таг : Јовановски

МАКЕДОНИЈА

Јовановски пренесен во болница, одложено рочиштето за „Меѓународен сојуз“

Влатко Зорба
Првообвинет во аферата „Меѓународен сојуз“, Бојан Јовановски итно е пренесен и згрижен во универзитетската клиниката за хируршки болести „Свети Наум Охридски“. Поради тоа, денешното рочиште...
СТАВ

Јовановски: Тројца економски експерти од Македонија започнаа работа во странство, се секира ли некој за овие работи?

Влатко Зорба
Во недела дена, тројца економски експерти од Македонија започнаа работен ангажман во странство. Ги тргам на страна и ги занемарувам нивните политички определби и се...
Политика

Јовановски: Државата на сите страни расфрла пари позајмени од странство, а тие пари ќе завршат

Влатко Зорба
Главниот советник на Управниот одбор на Стопанска комора на Македонија за економски прашања, Зоран Јовановски преку статус на Фејсбук им порача на несовесните граѓани да...
МАКЕДОНИЈА

Јовановски: Тризла ниту била, ниту е жариште на КОВИД-19

„Населбата ‘Тризла’ ниту била, ниту е жариште на КОВИД-19 и дека од болеста подеднакво се погодени граѓаните од сите етнички заедници: Македонци, Роми, Турци и...
МАКЕДОНИЈА

Дуковски: Обвинителството нема доказ во предметот против Боки 13

Задоволни сме од одбраната, детална беше од секој аспект и од секој дел на диспозитивот на обвинителниот акт. Така што, тој се произнесе, а Обвинителството...
МАКЕДОНИЈА

Армијата во Прилеп помага во оджувањето социјална дистанца пред банките

Влатко Зорба
Армијата на Република Северна Македонија денеска во Прилеп беше и ќе биде ангажирана пред банките и маркетите со цел да се искористи нејзиниот авторитет да...
МАКЕДОНИЈА

Јовановски: Ќе побарам поголема вклученост на армијата за спроведувањето на мерките и препораките од Владата

Влатко Зорба
Последните податоци покажуваат дека влегуваме во втората фаза на пандемијата, во која бројот на заболени граѓани од општина Прилеп, рапидно се зголемува, изјави денеска градоначалникот...
МАКЕДОНИЈА

Јовановски: Да се ангажираат редарите на банките и граѓаните да почитуваат дистанца

Влатко Зорба
Прилепскиот градоначалник Илија Јованоски апелира до банките да ја засилат редарската служба за да не се случуваат сликите пред банките со огромни редици на збиени...
Компании и пазар

Јовановски: Досегашните мерки се примарно насочени кон зачувување на нископлатените работни места

Влатко Зорба
Откако Владата вчера го објави вториот сет мерки за справување со корона кризата, и по нивното објавување во Службен весник, Стопанската комора на Македонија, ќе...
Компании и пазар

Стопанска комора: Влезот во НАТО отвора голема перспектива за македонската економија

Влатко Зорба
Стопанската комора на Македонија го поздравува влезот на земјава во НАТО. Нагласува дека со овој чин е остварена нашата повеќедецениска стратешка цел со која, освен...