Таг : Кавадарци

Хроника

Кавадарчанец тешко повреден при пад од кров

Берта Китинска
Триесет и седумгодишен кавадарчанец попладнево се здобил со тешки повреди откако паднал од стар кров на производствена хала која била во фаза на реновирање. Оваа...
МАКЕДОНИЈА

Позитивни на Ковид-19 тројца здравствени работници од Кавадарци

Берта Китинска
Седум новозаболени лица од коронавирус во Кавадарци, се регистрирани во последните 24 часа. Три од нив, се здравствени работници. Оваа општина има евидентирано дека вкупно...
МАКЕДОНИЈА

Дали се спрема отпаден центар во Кавадарци на 150 метри од населено место?

Влатко Зорба
Последниве денови на социјалните медиуми е активна компанијата „Зока Енерџи солушнс“ со најави за големи проекти за менаџирање со комунален отпад. Оваа компанија има слично...
МАКЕДОНИЈА

Уште тројца млади заболеа од Ковид -19 во Кавадарци

Берта Китинска
Уште тројца млади заболеа од Ковид -19 во Кавадарци, ова денеска за МИА го потврди доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог при кавадаречкиот Центар за јавно...
Хроника

Маж од Кавадарци се затрул од јаглеродендиоксид во службено возило

Педесет и седумгодишниот Т.З. вработен во фирма во Кавадарци, вчера околу 13.00 часот управувајќи службено возило „фолксваген кеди“, се затрул со гас испуштен од боците...
МАКЕДОНИЈА

Јанчев делеше едукативни флаери за заштита од Ковид-19

Влатко Зорба
Вечерва на целата територија на Општина Кавадарци е реализирана акција за делење едукативни флаери за заштита од Ковид 19. Во акцијата учествувале 5 групи кои...
МАКЕДОНИЈА

Нови 10 случаи на Ковид-19 во Кавадарци, претежно млади

Берта Китинска
Десет нови позитивни случаи со коронавирус се регистрирани во Кавадарци, се работи претежно за млади лица, за МИА утрово потврди доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог...
Хроника

Кавадарчанка се здобила со повреда на работното место во фабрика

Вчера околу 09.00 часот во кавадаречката Полициска станица било пријавено дека Р.А.(26), додека извршувала работни задачи во фабрика во Кавадарци, се здобила со повреда на...
МАКЕДОНИЈА

Четворица позитивни од коронавирус во Тиквешијата, најмладиот има 19 години

Четири нови лица позитивни на коронавирус се регистрирани во Тиквешко, за МИА утрово потврди доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог при Центар за јавно здравје Кавадарци....
МАКЕДОНИЈА

Момче од Кавадарци позитивен на Ковид-19, се заразил од врсник

Дваесет и шестгодишник е новиот случај со коронавирус во Кавадарци. Се заразил од врсник, кој деновиве беше потврден за позитивен на вирусот. Ова за МИА...