Таг : наталитет

МАКЕДОНИЈА

Лани повеќе починати отколку родени, велат податоците на ДЗС

Берта Китинска
За 25 години природниот прираст во земјава се намалил од 15736, на минус 601 лице, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Во 1994 година...
Здравје и Храна МАГАЗИН

„Бејби бум“ после пандемијата? Тешко веројатно

Уште од самиот почеток на изолацијата на интернет се појавија и шегите дека за девет месеци ќе има бејби бум во светот. Таков исход би...
МАГАЗИН Технологија

Дали спасот за планетата е луѓето да престанат да се размножуваат?

Кристина Денесовска
Во екот на глобалното затоплување, НАСА спровела истражување кое покажува дека човечкиот фактор е најзаслужен за климатските промени кои моментално ги преживуваме и кои ќе...