Таг : новинари

МАКЕДОНИЈА

Новинари и функционери во исказите за „Таргет-Тврдина“ порачаа дека се чувствуваат оштетени

Влатко Зорба
Новинари, политичари и други кои биле прислушувани во периодот од 2008 до 2014 година денеска сведочеа за тоа која функција ја имале во општеатвото во...
Политика

ВМРО ДПМНЕ: Осудуваме секаков вид насилство и бараме да се расветли случајот од вечерашниот протест

Берта Китинска
ВМРО-ДПМНЕ осудува секаков вид насилство и попречување на работата на новинарите и медиумите, стои во соопштението од партија откако на денешниот протест против поскапување на...
Вести

Затвор за новинари во Турција поради откривање на државни тајни

Влатко Зорба
Судот во Истанбул денеска осуди на казна затвор пет новинари обвинети за „откривање државни тајни“, но тие беа ослободени додека трае жалбената постапка. Петмина новинари...
СВЕТ

Специјалните сили на Лукашенко апсат новинари

Stefanija Kuzmanovska
Граѓаните на Белорусија денеска се собраа повторно на Плоштадот на независноста во Минск. Досега се приведени неколку демонстранти, како и новинари. Илјадници демонстранти се собраа...
МАКЕДОНИЈА

Заев: Ги прифаќам забелешките на новинарите, сите да се потрудиме за подобра комуникација

Берта Китинска
Лидерот на СДСМ, Зоран Заев денеска на својот Фејсбук профил напиша дека ги прифаќа забелешките на новинарите за неговиот начин на комуникација по собраниската конститутивна...
МАКЕДОНИЈА

ЗНМ ги осуди нападите врз новинарите Бурнс и Златев

Здружението на новинарите на Македонија ги осуди заканите кон новинарите Мирослава Бурнс од Слободен печат и Љупчо Златев од Лидер. Бурнс во текот на вчерашниот...
СВЕТ

Белорускиот претседател им се заканува на странски новинари

Stefanija Kuzmanovska
Белорускиот претседател Александар Лукашенко се закани дека ќе ги протера странските новинари, кои ги обвини за поттикнување протести против него пред изборите во август и...
СВЕТ

Во Москва уапсени 20 новинари за поддршка на нивниот колега Сафронов

Stefanija Kuzmanovska
Московската полиција денеска уапси 20 новинари кои протестираа против апсењето и затворањето на поранешниот колега Иван Сафронов под обвинение за предавство. Полицијата брзо ги опколи...
МАКЕДОНИЈА

Сопствениците на медиуми дури на 22 отсто од вработените не им обезбедиле заштитна опрема

Во време на пандемијата новинарството како професија, заедно со медицинскиот персонал и полицијата, е една од најризичните професии во однос на изложеноста на коронавирусот. Досега...