СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Фејсбук работи на поддршка на независните новинари

Фејсбук планира да им понуди на корисниците алатки за пишување билтени, насочени кон независни новинари и писатели, пренесува The New York Times.

Од социјалната мрежа велат дека оваа опција ќе им помогне на писателите да соберат нови следбеници, да ги уредуваат своите мејлови и да управуваат со постојните претплатници.
Тековниот интерес за билтенот е во пораст, а доказ за тоа е и фактот дека една од најпопуларните сервиси за билтени, Substack, доби над 250.000 нови претплатници од минатиот септември, и токму оваа недела Twitter го купи ривалот на Substack, Revue.

Многу истакнати новинари одлучија да ги напуштат традиционалните публикации и да се свртат кон независно пишување, што им носи поголеми приходи од претплатниците и целосна контрола врз нивната работа.

„Истражуваме начини да им помогнеме на новинарите да ги искористат вестите што ги изградивме, како што се новости и претплати на Фејсбук“, рече Кембел Браун, потпретседател на глобални новински партнерства, додавајќи дека компанијата има изградено нови алатки за да го надополни она што новинарите веќе го сметаат за корисно.

Портпарол на Фејсбук, во изјава за NYT, не го потврди директно извештајот за билтенот, но рече дека компанијата „работи на поддршка на независни новинари“.

Поврзани вести

Угостителите бараат продолжување на владината поддршка

msp-admin

Ненадејна понуда за „Carrefour“

Влатко Зорба

Нова бензинска станица со брендот ОКТА отворена во Скопје (ФОТО)

msp-admin