Стандард
КОМПАНИИ

Каде има најмногу слободни работни места?

Стапката на слободни работни места, во последното тримесечје од минатата година, изнесува 1,77%, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика.

Највисока стапка на слободни работни места има секторот Административни и помошни услужни дејности со 4,71%, додека најмала е стапката во секторот Снабдување со вода; отстранување на отпадни води, управување со отпад и дејности за санација на околината, во којшто изнесува 0,60%.

Деловните субјекти со број на вработени од 10 до 49 имаат највисока стапка на слободни работни места, којашто изнесува 2,02%.

Пелагонискиот Регион има највисока стапка на слободни работни места којашто изнесува 2,08%.

Најголем број слободни работни места, односно 3.114, има во петтата група на занимања – Работници во услужни дејности и продажба.

Поврзани вести

Акциите на Pfizer падна поради проблеми со превоз на вакцините

msp-admin

Раст на профитот на кинеските државни компании

Влатко Зорба

Компанија на необичен начин ги тестирала вработените: Им ветиле бонус, но…

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!