Таг : ОН

Политика

ООН го демантира Николоски: Немаме издадено проценки за спроведување на мерки за Ковид 19

ООН јавно ги демантираше лажните вести на Александар Николоски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ. Николовски на прес конференцијата рече дека, согласно јавно достапните електронски податоци од Обединетите...
Вести СВЕТ

ОН: Пандемијата на Ковид-19 може да затвори 25 милиони работни места

Пандемијата на Ковид-19 значително ќе ја зголеми глобалната невработеност, присилувајќи приближно 25 милиони луѓе да останат без работа, соопштија денеска Обединетите нации. „Економската и трудовата...
Регион

Јеремиќ: Вучиќ се договорил за членството на Косово во ОН

Влатко Зорба
Претседателот на Народната партија на Србија, Вук Јеремиќ, рече во Вашингтон дека српскиот претседател Александар Вучиќ „се согласил за членство на Косово во Обединетите нации...
СВЕТ

Поранешниот генерален секретар на ОН почина на 100-годишна возраст

Stefanija Kuzmanovska
Поранешниот генерален секретар на Обединетите нации Хавиер Перез де Куељар почина на 100-годишна возраст, соопшти ОН. Перуанскиот политичар беше генерален секретар на ОН два мандата,...
Вести

Околу 258 милиони деца под 17 години не одат во училиште

Влатко Зорба
Заменичката на генералниот секретар на ОН, Амина Мохамед, предупреди дека постои „алармантна криза во образованието“, информирајќи дека 258 милиони деца под 17-годишна возраст не одат...
Вести

ОН со резолуција го осуди насилството

Александар Тодески
Генералното собрание на ОН одобри резолуција со која се осудува кршењето на човековите права кое се врши врз Рохинџите и другите малцинства во Мјанмар, вклучително...
Вести СВЕТ

ОН: За милиони луѓе низ светот 2020 година ќе биде тешка

Обединетите нации упатија повик за собирање приближно 29 милијарди долари, што се неопходни за хуманитарна помош, откако промената на климата и се подолготрајните конфликти предизвикуваат...
Вести СВЕТ

Гутереш: Предизвиците на денешницата бараат мултилатерален свет

Влатко Зорба
Во соочувањето со предизвиците на денешницата, потребен ни е мултилатерален свет со силни мултилатерални институции, како и универзално почитување на меѓународното право, рече генералниот секретар...
Вести

ОН: Поради турската офанзива во Сирија би можеле да се раселат до 400.000 луѓе

Влатко Зорба
Турската офанзива против курдските борци во североисточна Сирија веќе принуди 130.000 луѓе да ги напуштат своите домови, соопштија денеска ОН, додавајќи дека тој број може...
Вести

Гутереш: ОН во најлоша финансика криза во изминатите 10 години

Влатко Зорба
Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш предупреди дека ОН се наоѓаат во „најлошата финансиска криза“ за речиси една деценија, бидејќи 64 од 193 земји-членки не...