Таг : Орце Камчев

МАКЕДОНИЈА

По сведочењето на Стефанова: Се работи за „Рекет“ или „Поткуп“?

Сведочењето на обвинителката Лиле Стефанова, се отвори прашањето дали случајот „Рекет“ ќе добие друга насока при судењето. Во нејзиното сведочење, таа кажа дека на маса...
МАКЕДОНИЈА

Одбраната бара од Апелација враќање на пасошот на Орце Камчев, понудена гаранција од над 3 милиони евра

Јордан Камчев веќе неколку пати ја користел претходно издадената времена исправа за патување, што покажува дека нема да се даде во бегство, додека понудената гаранција...
ЕКОНОМИЈА

Камчев и Панделески со своја фирма од Бугарија за 24 милиони евра си ја купуваат „Пелагонија енерџи“

Орце Камчев, односно Орка холдинг, и Цветан Панделески од Пелистерка, со заедничка фирма од Бугарија ја купуваат Пелагонија Енерџи, која е во сопственост на ЗК...
МАКЕДОНИЈА

Камчев го загуби одобрението за градба на земјиште кое Јакимовски му го продал за 50 евра по метар квадратен

Александар Тодески
Пет фирми се санкционирани од Општина Карпош при проверки од страна на секторите за инспекторат и за урбанизам на општината. Меѓу фирмите е и Систина...
МАКЕДОНИЈА

Обвинителството за гонење на организиран криминал истражува кој ги објавил снимките поврзани со „Рекет“ на Јутјуб

Александар Тодески
Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција ги истражува снимките објавени на Јутјуб, а кои во кои се слуша глас кој наликува на оној...
МАКЕДОНИЈА

Камчева ќе сведочи за првиот дел од ректот и средбите со Боки 13

Александар Тодески
Ана Камчева, сопругата на сведокот за „Рекет“, Орце Камчев денеска во Кривичниот суд во Скопје ќе се соочи со обвинетите Бојан Јовановски – Боки 13...
МАКЕДОНИЈА

Рекет продолжува со сведочењето на Ана Камчева

Александар Тодески
Утре продолжува судењето за случајот „Рекет“, каде како сведок ќе се појави Ана Камчева, сопруга на бизнисменот Орце Камчев. Таа во судот ќе раскажува за...
МАКЕДОНИЈА

Шекеринска: Во снимките се зборува за насилства кон семејства, не сакаме тоа време да се врати

Александар Тодески
Времето на насилство е зад нас, институциите да ги истражат снимките кои се појавија во медиумите, рече заменик – претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска одговарајќи...
МАКЕДОНИЈА

Стоилковски: Новите симки поврзани со „Рекет“ се само уште еден од притисоците на власта

Александар Тодески
Власта преку снимките објавени на Јутјуб сака да се испере себеси во судскиот процес „Рекет“ и да се затскрие, вака порптаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски...
МАКЕДОНИЈА

Од вторник ќе се истражуваат новите аудио материјали поврзани со „Рекет“

Александар Тодески
Обвинителството од вотрник ќе ги истражува аудио материјалите кои во петокот вечерта беа објавени на Јутјуб, а во кои се слуша глас кој на ликува...