Таг : отстрани

ЕУ

ЕУ ги отстрани Србија и Црна Гора од списокот на безбедни земји, ревизија за две недели

Stefanija Kuzmanovska
Амбасадорите на земјите-членки на ЕУ ја тргнаа Србија од списокот на земји за кои досега важеше препораката за можност за патување преку надворешните граници на...
Технологија

„Твитер“ ги отстранува зборовите „господар“, „роб“ и „црна листа“ од програмерскиот говор

Stefanija Kuzmanovska
Социјалната мрежа Твитер ги исфрла зборовите „господар“, „роб“ и „црна листа“ заради поинклузивен јазик, објави Би-би-си. Овие термини често се користат во програмските кодови кои...
СВЕТ

Њујорк ќе ја отстрани статуата на поранешниот американски претседател Рузвелт

Stefanija Kuzmanovska
Градот Њујорк денеска објави дека ќе ја отстрани статуата на 26-тиот американски претседател Теодор Рузвелт во центарот на Менхетн заради неговите ставови, кои се сметаат...
Регион

Црна Гора ја отстрани Босна и Херцеговина од списокот на земји за кои е можен слободен влез

Stefanija Kuzmanovska
Црна Гора денес ја отстрани Босна и Херцеговина од списокот на земји за кои е можен слободен влез во земјата, пренесе „б92“. Одлуката е донесена...
Технологија

Инстаграм отстрани профил со 14 милиони следбеници поради измама

Stefanija Kuzmanovska
Социјалната мрежа Инстаграм забрани еден профил поради измама во која беа направени лажни твитови на службени лица. Оваа сметка, со корисничкото име @bestmemes, имаше над...