Таг : Пендаровски

Политика

Пендаровски: Одложувањето на почетокот на преговорите би била голема грешка на ЕУ

Берта Китинска
Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на отворањето на онлајн конференцијата посветена на високото образование во регионот на Западен Балкан, на тема „Заеднички вредности, способности...
МАКЕДОНИЈА

Исклучително сериозна е ситуацијата со Ковид-19, вели Пандаровски

Берта Китинска
Поради есенскиот бран на пандемијата, здравствениот систем се реорганизира, се ангажираат дополнителни капацитети, се прават максимални напори да се тестираат максимално повеќе лице и да...
МАКЕДОНИЈА

Советот за безбедност ќе расправа за состојбата со Ковид-19

Берта Китинска
Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски во „Вила Водно“ утре, 29 октомври, со почеток во 11 часот ќе се одржи седница на Советот за безбедност...
Политика

Пендаровски: Не смееме да потфрлиме во заштитата на работниците и нивните права

Влатко Зорба
Независно од корона кризата, не смееме да потфрлиме во заштитата на работниците и нивните права. Исклучително е важно институциите да бидат отворени за граѓанските иницијативи...
Политика

Пендаровски за северномакедонска република: Напишаниот текст е на словачки јазик и согласно граматичките правила на нивниот јазик

Влатко Зорба
Во врска со реферирањето на претседателот Стево Пендаровски при средбата со претседателката на Словачката Република, Сузана Чапутова во Братислава, од Кабинетот на претседателот појаснуваат дека...
Политика

ВМРО-ДПМНЕ најавува импичмент за Пендаровски

Берта Китинска
Пратеничката  Дафина Стојаноска ја предложи дека опозицијата ќе ја разгледа можноста за импичмент на претседателот на државата, Стево Пендаровски. Во текот на емисијата кажав дека...
МАКЕДОНИЈА

Посветено ќе работиме на негување и промоција на бошњачката култура и традиција, вели Пендаровски

Берта Китинска
Претседателот Стево Пендаровски, по повод 28 Септември, Меѓународниот ден на Бошњаците, денеска упати честитка до припадниците на бошњачката заедница во Република Северна Македонија. – Заедно...
Политика

Пендаровски: Срамно и без преседан е политички да се полемизира од позиција на висок воен чин

Влатко Зорба
Не постои ниту една Армија во светот чиј висок воен чин, полковник, се расправа за политика во медиуми со актуелниот министер за одбрана. Тоа го...
Политика

Македонската страна предложила положување на венци на гробот на Делчев од страна на Пендаровски и Пахор

Влатко Зорба
На новинарско прашање дали посетата на гробот на Гоце Делчев има некаква симболика и дали треба да испрати некаква порака, претседателот на Словенија Борут Пахор...
Политика

Скопје и Софија да најдат компромисно решение, повика Пахор

Влатко Зорба
Северна Македонија и Бугарија да најдат компромисно решение доколку имаат некакви недоразбирања, но тоа да не го доведе во прашање одржувањето на меѓувладината конференција, истакна...