Таг : Петре Шилегов

МАКЕДОНИЈА

За да се намали гужвата, ќе се зголеми бројот на автобуси во утринските и попладневните часови

Министерот за здравство, Венко Филипче се координирал со градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов по поплаките дека има голем број граѓани концентрирани во еден автобус поради...
МАКЕДОНИЈА

Шилегов: Оваа година имаме помалку загадени денови од претходните

Податоците од мерните станици покажуваат дека оваа година имаме помалку загадени денови од претходните, а тоа е производ на мерките кои што ги презема и...
МАКЕДОНИЈА

Шилегов: Несреќна постапка е давањето на топловодната мрежа под концесија на БЕГ

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов смета дека постапката топловдната мрежа во Град Скопје да му биде дадена под концесија на БЕГ е несреќна. Тој во...
МАКЕДОНИЈА

ГАЛЕРИЈА: Царовска, Шилегов и Арслани ги посетија мајката и првородените близначиња

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска заедно со директорката на Универзитетската Клиника за гинекологија и акушерство во...
МАКЕДОНИЈА Политика

Шилегов: Не сум задоволен како стоиме со правдата, во борба сме со остатоците од Сваровски-судство

Не сум задоволен како стоиме со правдата. Во борба сме со остатоците од она што беше Сваровски-судство. Со тоа судство се тепаме и поради тоа...
МАКЕДОНИЈА

ГАЛЕРИЈА: Пуштен во употреба зелениот кров, проект за намалување на температурните разлики помеѓу ГТЦ и плоштадот

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, амбасадорката на УНДП во С. Македонија, Нарине Сахакјан и директорот на ГТЦ, Ѓоко Трајчевски официјално го пуштија во употреба...
МАКЕДОНИЈА

Шилегов: Некои „чудни сили” решиле ноќеска да направат обид за демолирање на зелениот кров на ГТЦ (ВИДЕО)

-Во текот на вчерашниот ден го најавив завршувањето на зелениот кров на ГТЦ и види чудо, одеднаш, некои “чудни сили” решиле ноќеска да направат обид...
МАКЕДОНИЈА

Шилегов: „Скопје 2014“ не е ниту барок, не е ниту стил во архитектурата

„Скопје 2014“ е проект на централната власт, рече поранешниот градоначаник на Скопје, Коце Трајановски, на што актуелниот градоначалник Петре Шилегов му возврати „Вие ги дававте...
МАКЕДОНИЈА

Трајановски: Ние сме едни од ретките кои со мобилен телефон може да платиме во автобус

Системот на јавниот транспорт во моментов одговара за патници од осумдесетите години на минатиот век. Тоа е за мене недозволива ситуација, рече градоначалникот на Скопје,...
МАКЕДОНИЈА

Шилегов до Трајановски: За две години реконструирав 15 километри, вие за осум години само 22 километри

Тешко градот кој што три години прави проект. Ако вие за осум години сте реконструирале 22 километри, јас за две години сум реконструирал 15 километри,...