Таг : Помпео

СВЕТ

Помпео: Можно е да го промениме ставот за статусот на Хонг Конг

Stefanija Kuzmanovska
Американскиот државен секретар Мајк Помпео синоќа изјави дека му привлекло внимание како кинеската Влада се заканила дека ќе се меша во работата на американските новинари...
Вести

Помпео: Кина можеше да спречи стотици илјади смртни случаи, но наместо тоа…

Кина можеше да ја спречи смртта на стотици илјади низ целиот свет со тоа што ќе биде потранспарентна за новиот коронавирус, тврди американскиот државен секретар...
Вести

Помпео: Постојат многу докази дека вирусот доаѓа од лабораторија во Вухан

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави денес дека има многу докази дека коронавирусот корона потекнува од лабораторија во Вухан, а не од блискиот пазар. „Постојат...
Вести СВЕТ

Помпео со директна закана: САД ќе ги казни државите во кои Американците умираат од коронавирус

Никола Поповски
„Државите, во кои некој невин Американец умира во затвор поради коронавирусот, ќе сносат тешки последици“, рече државниот секретар на Сад, Мајк Помпео. „Ако неоправдано сте...
Политика

Пендаровски -Помпео: Помошта од САД е потврда за меѓусебната солидарност и пријателство

Влатко Зорба
Справувањето со Ковид-19, последните случувања во регионот, со посебен осврт на прашањето на Косово, биле теми на денешниот телефонски разговор меѓу претседателот Стево Пендаровски и...
Вести

Помпео: Потребна е драматична промена во СЗО

Влатко Зорба
Администрацијата на САД е подговена да оди уште подалеку од суспендирањето на придонесите на Светската здравствена организација (СЗО). Ова го соопшти државниот секретар Мајк Помпео...