Таг : Помпео

Регион

Помпео: Иринеј беше инспиративен лидер, почитуван и ценет!

Влатко Зорба
Американскиот државен секретар Мајкл Помпео испрати сочувство до Српската православна црква вечерва за смртта на српскиот патријарх Иринеј. – Во име на американскиот народ изразувам...
Регион

ц: Балканот е подобро место благодарение на Трамп

Влатко Зорба
Државниот секретар на САД, Мајк Помпео во интервју за „Њузмакс Адрија“ вели дека претседателот Доналд Трамп е многу ценет во светот благодарение на неговиот пристап...
Регион

Помпео: Хрватите наскоро ќе патуваат во САД без визи

Stefanija Kuzmanovska
Хрватските граѓани наскоро ќе можат да патуваат во САД без визи, изјави денеска државниот секретар на САД, Мајк Помпео во интервју за Хина во Дубровник,...
СВЕТ

Папата Франциск одби да го прими Помпео на аудиенција

Stefanija Kuzmanovska
Папата Франциск одби да го прими на аудиенција државниот секретар на САД, Мајк Помпео, јави Би-Би-Си. Државниот секретар на Ватикан, кардинал Пјетро Паролин и државниот...
Вести

Папата одби да го прими Помпео и го обвини за вовлекување на Црквата во американските избори

Влатко Зорба
Ватикан во средата објави дека го одбиле барањето на Мајк Помпео за аудиенција кај папата Франциск и го обвинија државниот секретар на САД дека се...
Регион

Помпео: САД силно го поддржуваат грчко-турскиот дијалог

Влатко Зорба
САД силно го поддржуваат дијалогот меѓу Грција и Турција, рече во вторникот американскиот државен секретар Мајк Помпео, по состанокот со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис на...
Регион

Помпео во Солун вети помош од САД во спорот меѓу Грција и Турција

Stefanija Kuzmanovska
Државниот секретар на САД, Мајк Помпео, изјави денеска во Солун дека САД ќе го користат дипломатското и военото влијание во регионот за да се обидат...
Регион

Помпео денес со неговиот грчки колега за тензиите во Медитеранот

Влатко Зорба
Државниот секретар на САД, Мајк Помпео разговара денеска во Солун со грчкиот министер за надворешни работи, Никос Дендиас, пред се за тензиите во источниот Медитеран....
Вести

Помпео: Русија нема да може да влијае на изборите во САД

Влатко Зорба
Државниот секретар на САД, Мајк Помпео, изјави дека Русија нема да може да влијае на резултатите од претстојните претседателски избори во САД, кои ќе се...