Таг : препораки

Здравје и Храна

Препораки од д-р Катарина Ставриќ: Зајакнете го имунитетот кај децата со витаминска исхрана

Влатко Зорба
Пред да биде изложено детето на ризик од вирози, настинки и други инфекции, потребно е во младиот организам да се создаде силен имунолошки, одбранбен систем....
МАКЕДОНИЈА

Народниот правобранител: При изборот на модалитетот на наставата да се имаат предвид и проблемите на учениците со попреченост

Берта Китинска
Реформите на образовниот систем со цел решавање на нееднаквостите, мора да започнат со препознавање на постојните проблеми и предизвици со кои се соочувале учениците со...
МАКЕДОНИЈА

МЗ: Правилната употреба на маската е клучна за спречување на ширење на вирусо

Берта Китинска
Задолжително е носењето на заштитна опрема за покривање на носот и устата во сите јавни затворени простори, како што се средства за јавен превоз, маркети,...
МАКЕДОНИЈА

Македонија во алертна фаза, Филипче со препораки за заштита од топлото време

Според најавата од УХМР, денеска и утре, целата држава ќе биде зафатена со температури од жолта (алертна) фаза. Министерот за здравство Венко Филипче апелира во...
Политика

Ќучук: Ги повикуваме властите да обезбедат фер и непречен изборен процес во согласност со меѓународните обврски

По објавувањето дека парламентарните избори во Северна Македонија ќе се одржат на 15-ти јули, постојаниот известувач на Европскиот парламент за Северна Македонија Илхан Ќучук, рече:...
СВЕТ

Главен американски епидемиолог: Игнорирањето на препораките е рецепт за катастрофа

Stefanija Kuzmanovska
Ненадејниот скок на бројот на новозаразени со Ковид-19 во САД во голема мерка е предизвикан од игнорирање на препораките за одржување дистанца и носење маски,...
МАКЕДОНИЈА

Османи: Личната свест е најгoлема мерка и заштита, секој да биде за себе полицаец и лекар

Мобилизирање на локалните кризни штабови за директна комуникација со луѓето и нивно убедување да ги почитуваат мерките за заштита од Ковид-19, наместо колетивни рестриктивни мерки....
МАКЕДОНИЈА

Препораки за патниците кои користат јавен превоз од министерот Филипче

Министерот за здравство Венко Филипче на својот Фејсбук профил објави неколку препораки за патници кои користат јавен превоз. -Редовно мијте ги или дезинфицирајте ги рацете,...
ЕКОНОМИЈА

Народната банка со препораки околу исплатата на априлската пензија

Stefanija Kuzmanovska
Народната банка апелира до пензионерите кои имаат дебитни картички и кои веќе од утре ќе може да ја подигнат пензијата, да ја користат картичката за...
МАКЕДОНИЈА

МЗ: Препораки за пациентите со малигни заболувања и лица од особен ризик поврзани со Ковид-19

Берта Китинска
Пациентите кои страдаат од онколошки или хематолошки заболувања, како и други болести поврзани со имуносупресија (на пр. вроден недостаток на имуниот систем, трансплантација на органи...