Таг : Струга

МАКЕДОНИЈА

Охрид СОС: Дали уредбата со законска сила која владата ја донесе важи и за Струга?

Влатко Зорба
Градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко се однесува како да владее со автономна зона, а не како да е дел од една земја во која владеат...
Хроника

Прегазил полициски службеник откако му било побарано да се легитимира

Влатко Зорба
Вчера околу 15.00 часот во ПС СТруга било пријавено дека на ул.„П. бригади” полициски службеник при вршење работа од безбедноста сопрел патничко моторно возило „Форд”...
МАКЕДОНИЈА

Во Струга погреб на позитивен од коронавирус без протоколи

Влатко Зорба
На струшките гробишта денес се извршил погреб на починат од корона вирус, без да се запазат протоколите за погреби од ваков тип, пренесе ОхридНет. Погребалниот...
МАКЕДОНИЈА

Вработен позитивен на коронавирусот ја затвори Општина Струга

Службеник вработен во општинската администрација во Струга е позитивен на Ковид-19, па затоа Локалната самоуправа донела одлука службите во Општината да не работат до наредниот...
Политика

ДОМ: Владата да им ги одземе ингеренциите на општините Охрид и Струга и да го превземе отстранувањето на дивоградбите

ДОМ бара Владата да им ги одземе ингеренциите на општините Охрид и Струга и да го превземе отстранувањето на дивоградбите. Така ќе обезбеди реализирање на...
Политика

Алијанса за Албанците: Министерот од ДУИ даде 12 пати повеќе пари за Охрид отколку за Струга

„Изгледа, дури и времето на светска пандемија не беше доволно за Владата на Република Северна Македонија да се откаже од старите и новите навики за...
Политика

СДСМ ќе поднесе кривична пријава поради Литијата во Струга

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во интервјуто за „Топ Тема“ говореше и запоследните случувања околу Литијата во Струга, при што повтори дека СДСМ го осуди...
МАКЕДОНИЈА

Мерко: Литијата во Струга го стави под знак прашање целиот труд на државата

Граѓаните е веќе свесни за опасноста од Ковид-19. Во изминативе два месеци луѓето сфатија дека овој вирус не се тепа со оружје. Треба да ги...
Политика

Села: Постапувањето на полицијата во Струга е скандалозно

Претседателот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села во интервју за „360 Степени“ зборуваше за литијата која вчера се одржа во Струга во организација на МПЦ-ОА...
МАКЕДОНИЈА

Владиката кој ја предводеше поворката во Струга: Што ми е гајле за реакциите

Во врска со вчерашната литија низ улиците на Струга на која, според МВР, имало околу 300 верници, Владиката Тимотеј, кој ја водеше поворката на верниците,...