Таг : Трајан Димковски

МАКЕДОНИЈА

Трипуновски: Димковски дели земјоделско земјиште спротивно на законот

Берта Китинска
Дополнителниот заменик-министер за земјоделство од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Цветан Трипуновски денеска обвини дека министерот Трајан Димковски сака да подели државно земјоделско земјиште на партиски соработници....
МАКЕДОНИЈА

Димковски: Министерството за земјоделство ќе им помогне на земјоделците пред претстојните пролетни активности, посебно за наводнувањето

Министерството за земјоделство ќе им помогне на земјоделците пред претстојните пролетни активности, посебно за наводнувањето, за што од државниот буџет е обезбедена и финансиска поддршка...
МАКЕДОНИЈА

Димковски: За првпат нема да враќаме пари во ЕУ од ИПАРД 2

Никола Поповски
Првпат после 12 години државата нема да враќа европски пари за мерките од ИПАРД 2 програмата, порача денеска од Струмица министерот за земјоделство, шумарство и...
ЕКОНОМИЈА

Димковски: Изградба на откупно-дистрибутивен центар во Ресен, вреден околу 6 милиони евра

Изградба на откупно-дистрибутивен центар во Ресен, вреден околу шест милиони евра, најави денеска министерот за земјоделство Трајан Димковски. Како што рече на работниот состанок со...
МАКЕДОНИЈА

Димковски: Земјоделското производство во државата е 860 милиони евра, од кои 560 милиони се извоз

Донесени се законски измени за зголемување на грантот за младите земјоделци до 40 годишна возраст од 10 на 20.000 евра. Со ова им овозможуваме на...
Политика

Димковски: Контролите ќе влијаат земјоделците да не ги палат нивите и стрништата

Александар Тодески
Земјоделците да не ги палат нивите и стрништата, бидејќи освен што предизвикуваат еколошка штета и опасност од непосакувано проширување на пожарот, ги уништуваат и органските...
ЕКОНОМИЈА

Димковски на средба со Груздев за подобрување на економската соработка со Москва

user3
Неискористениот потенцијал во економската соработка е една од многуте теми на кои во Москва се разговараше на денешниот работен состанок меѓу министерот за земјоделство, шумарство...
ЕКОНОМИЈА

Димковски: Искористеност на средствата од претпристапните фондови на ЕУ преку ИПАРД програмите

user3
Регионалното поврзување како еден од постулатите на Берлинскиот процес, а во таа насока и активностите и мерките за што поголема искористеност на средствата од претпристапните...