Стандард
ТЕХНОЛОГИЈА

Дали Виндоус би требало да биде бесплатен за сите?

Бидејќи Виндоус 7 веќе е во пензија и Мајкрософт ги поддржува само Виндоус 8.1 и Виндоус 10, логично е ако сте корисник на Виндоус и сакате да останете, преминувањето на „десетката“, е токму затоа што ова е единствената верзија со која се гарантира добивање постојано ажурирање на поддршка и безбедност.

Сепак, префрлањето на Виндоус 10 е многу повеќе од неколку кликнувања. На пример, за компаниите, надградбата од претходната верзија на оперативниот систем на Виндоус 10 вклучува и други трошоци. За обичните корисници, работите одат многу полесно. Во нивниот случај, сето тоа се сведува на едноставна „миграција“ од стариот до новиот Виндоус. Сепак, и на едните и на другите им треба лиценца, пишува „Softpedia“.

– Луѓето веќе трошат многу пари за купување и опремување на нивниот компјутер. Повеќето корисници само пиратски го преземаат Виндоус и потоа го оставаат така, без активирање. Веќе заработувате доволно пари, не ја разбирам поентата на оваа висока цена на оперативниот систем – прашал еден корисник на форумот за поддршка на клиенти на Виндоус OS.

– Ако не може да биде бесплатно, нека Виндоус 10 хоум чини 10 долари, а Виндоус 10 Про може да чини 35 долари. Веројатно ќе заработите уште подобро, затоа што тогаш повеќе луѓе ќе сакаат да ги купат, вклучително и мене – додава истиот корисник, повикувајќи го Мајкрософт да го направи оперативниот систем подостапен за секого, пренесува b92.net.

Поврзани вести

Забрана за бензинци и дизел возила од 2030 година во Британија

Александар Петровски

WhatsApp конечно би можел да ги добие двете опции што ги чекаме

Влатко Зорба

Microsoft ќе понуди почести надградби за Edge

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!