Стандард
ТЕХНОЛОГИЈА

iPhone 11 ќе предупредува кога користите неоригинални делови

Навлегувањето на поголеми екрани во мобилните телефони носи и поголеми ризици од оштетување. Цените на производството на екраните се зголемуваат со секоја генерација и во случај на несреќа трошоците за замена се пренесуваат на клиентот.

Секако, секој сака да плати помалку за ваквите услуги, и затоа овој сектор цвета насекаде во светот во моментов. Ова понекогаш носи и одредени ризици кои не се секогаш познати на потрошувачите, вклучително и оние кои купуваат половен паметен телефон со неоригинален дел. На пример, дисплеите може да имаат проблеми со осветленоста, проблеми со работењето на камерите, неправилно прикажување на боите и голема потрошувачка на енергија.

Apple очигледно страда и од овој паралелен пазар за резервни делови, бидејќи со iOS 13.1 воведува известување за паметните телефони од серијата iPhone 11, што ќе ве предупредува доколку користите неоригинален дисплеј. Новата функција нема да ја ограничи работата на уредот досега, туку едноставно ќе покажува предупредување за заклучување на екранот за првите 4 дена по поправката. Следните 15 дена, таа ќе се појави во поставките, а потоа одете на General → About, каде што може да се гледа во секое време.

Од документ станува јасно дека во новата серија е имплементирано и предупредување за замена со неоригинална батерија.

Поврзани вести

Фејсбук сопственик на 4-те најпопуларни апликации за Андроид и iOS

msp-admin

Viber има нова опција која ви овозможува сами да креирате GIF

msp-admin

Како правилно да го дезинфицирате вашиот паметен телефон?

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!