СТАНДАРД life
Здравје

Колку пати дневно може да јадете авокадо?

Авокадо е вкусно и здраво. Здравствените придобивки што се добиваат со редовно консумирање на ова овошје се огромни и добро познати. На пример, пулпата на авокадо се третира како афродизијак. Листовите и кората на авокадото, исто така, се користат на многу начини, меѓу другото и за разни женски болести.

1. помага во губење на тежината

Благодарение на содржината на масти и влакна подолго време имаме чувство на ситост. Затоа вреди да додадете авокадо во вашите оброци. Благодарение на тоа, ќе имате помалку желба да посегнете по закуски. Ова е научно докажано.

2. Благотворно делува на изгледот на кожата и косата

Авокадо е извор на витамин Е, а едно авокадо дневно обезбедува 20% од количината која се препорачува за тој ден. Витаминот Е го спречува оштетувањето на ткивото. Затоа можеме да сметаме на редовна потрошувачка на авокадо со цел да ја подобриме состојбата на нашата кожа и коса.

3. Го штити видот

Авокадо содржи лутеин и зеаксантин. Овие состојки помагаат во борбата против макуларна дегенерација. Интересно е дека телото може да ги апсорбира овие два нутритиенти само ако се внесува со консумирање на намирници кои ги содржат. Ова нема да се случи ако земате додаток во исхраната.

4. Го штити срцето

Масното авокадо не само што го намалува ризикот од срцев удар, туку исто така го намалува холестеролот во крвта. Покрај тоа, мора да ги споменеме антиоксидантите. Тие, пак, го спречуваат воспалението и оксидативниот стрес во крвните садови. Значи, ако сакате да се грижите за здравјето на вашето срце, авокадото мора да стане дел од дневното мени.

5. Го намалува ризикот од дијабетес

Потрошувачката на авокадо го намалува ризикот од дијабетес. Тоа е затоа што помага во регулирање на шеќерот во крвта.

6. Ја подобрува функцијата на мозокот

Авокадото, исто така, содржи калиум. Мозокот е оксигениран и благодарение на тоа концентрацијата се зголемува. Исто така, треба да го споменеме и тирозинот. Тоа е аминокиселина која авокадото ја содржи во големи количини. Таа работи како калиум. Поради овие две компоненти, авокадото треба да се консумира за да се избегне Алцхајмерова болест.

Значи, можете да јадете авокадо секој ден, без страв за нарушување на вашето здравје!

Поврзани вести

3 златни правила за живеење со висок крвен притисок кои вреди да се применат

Urednik

Зошто треба да вклучите повеќе витамин Д во вашата исхрана?

Radmila Tasevska

Шест болести кои може да ги фатите преку бакнеж

Radmila Tasevska