21.8 C
Скопје
23 септември, 2023
СТАНДАРД life
Балкан микс

Аца Лукас влегува во Гинис

Покрај тоа што има водечка позиција меѓу музичарите во регионот, фолкерот Аца Лукас ги прошири своите интереси и надвор од границите на музиката, а својата бурна животна приказна прво ја преведе во книгата „Ова сум јас“, а потоа во филмот „Покидан“.

Премиерата на филмот за Лукас е закажана за 3 ноември во Штарк Арена, а како што Ало! дознава, постои голема веројатност овој настан да влезе во Гинисовата книга на рекорди.

Како што изјави извор близок до организаторите, тој ден во Арената ќе има контролори од Гинис кои ќе утврдат дали проекцијата на филмот „Покидан“ ќе биде најмасовната премиера на сите времиња.

-Проекцијата на биографијата на Лукас е закажана за почетокот на ноември, а она што ја издвојува оваа премиера од сите досега прикажани е бројот на луѓе кои ќе ја гледаат. Првото прикажување на филмот ќе биде во Штарк арената, која има капацитет од 20.000 луѓе, а ниту една премиера досега не собрала толку голем број гледачи. Во таа насока, на оваа проекција ќе бидат присутни и членови на контролниот тим на Гинисовата книга на рекорди, кои детално ќе го следат секој чекор и ќе одлучат дали овој настан ќе го собори рекордот за најпосетена филмска премиера во историјата – открил извор близок до тимот, кој работи на подготовка на ова достигнување.

И покрај забраните, Аца Лукас одржа концерт во Хрватска: „Одам таму каде што луѓето ме сакаат“

Поврзани вести

По 10 години соработка, Жељкo Бебек го напушти бендот: Неговата сопруга ја откри позадината на приказната

Urednik

„На 38 години јас уште не станав мајка“: Рада Манојловиќ шокираше со својата изјава

Urednik

Ивана Кнол: Непозната жена ме нападна поради нејзиното момче, се закануваше дека ќе ме убие

Urednik