Стандард
БИЗЛАЈФ

Дали непотребните канцеларии можат да се претворат во домови?

Градовите во Германија можат да создадат подостапни станови со претворање на празни канцелариски простории во места за живеење, пренесе „Блумберг“, повикувајќи се на Сојуз на лобисти.

До 2025 година, може да се создадат до 235.000 станбени единици со користење на испразнетите канцеларии поради пандемијата, според Social Living, чии членови се Здружението на земјопоседници Mieterbund, синдикатот IG Bau и претставници на претприемачки и градежни групи.

Конверзијата ќе чини околу половина од цената на целосната надградба и една третина од изградбата на нова зграда – или 1.100 евра за метар квадратен, според групата.

Берлин е меѓу градовите кои имаат огромен проблем со достапноста на домувањето. Минатата година германскиот главен град воведе присилно замрзнување на закупнините, што ги предизвикаа сопствениците да ги намалат цените во некои случаи и до 40%. Одлуката е донесена по брзото покачување на цените – од 2009 до 2020 година тие се удвоиле. Уставниот суд допрва ќе се произнесе за текстот.

Social Living вели дека економските последици од Ковид-19 го зголемуваат недостигот на пристапни станови, но исто така нудат решение за проблемот доколку се задржи трендот на работа од дома. Само 1% од сите канцеларии во Германија би биле доволни за 50 илјади нови станови од по 70 квадратни метри.

Се разбира, многу германски градови, вклучително и Берлин, се меѓу оние со најниска стапка на слободни работни места во Европа – а некои експерти велат дека дури и по пандемијата, ова нема да промени многу.

Дури и кога вирусот е ставен под контрола, работодавачите можеби ќе треба да обезбедат повеќе простор за секој вработен во иднина за да ја направат канцелариската работа попривлечна и побезбедна.

Во 2018 година германската влада соопшти дека ќе изгради околу 1,5 милиони нови станови. Досега темпото на изградба е само 26 илјади годишно.

Поврзани вести

Три начини за БОРБА со „дигиталниот замор“

Влатко Зорба

Nike направи патики кои се облекуваат без раце (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Пандемијата ја „збриша“ средната класа: Долгови и заеми повлекоа 150 милиони луѓе на дното

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!