Стандард
БИЗЛАЈФ

Инсектите се поблиску до чиниите на Европејците

Инсектите официјално направија уште еден чекор поблиску до чиниите на Европејците.

Европскиот орган за безбедност на храната (ЕФСА) денес објави дека жолтиот црв е безбеден за човечка исхрана и во целост и како додаток во прав.

Мислењето на регулаторот е првиот чекор пред властите да размислат за одобрување на продажба на закуски, протеински шипки, бисквити и друга храна што содржат инсекти како состојка, пренесе „Блумберг“.

Одлуката е голем поттик за бизнисот со инсекти, за кој компанијата Arcluster вели дека ќе порасне десеткратно на повеќе од 4,1 милијарди долари до 2025 година

Инсектите се појавуваат како поодржлив извор на протеини, благодарение на нивното послабо влијание врз животната средина и високата хранлива вредност, што пак привлекува рекорден ризичен капитал и влијание на гиганти како што е Cargill Inc. и Nestle SA.

„Ова помага да се создаде буквално нов извор на протеини за светот на одржлив начин“, изјави за „Блумберг“ Хелен Зив, директор за управување со ризици во одделот за храна за животни на Cargill.

Ова е прва проценка на ризикот од страна на ЕФСА за инсектите како нова храна, која има уште 14 предлози за одобрување на инсектите како храна – од штурци до скакулци. Одобрувањето на жолтиот црв ќе создаде можности на пазарот, вели Андреа Гермини, шеф на иновативниот тим за храна со седиште во Парма, Италија. Регулаторите исто така рекоа дека се можни алергиски реакции на црви.

Европа е лидер во стартап компании за размножување инсекти, што е индустрија во подем. Властите на ЕУ фрлаат средства во истражувања и фабрики, а блокот веќе дозволува риби, кучиња и мачки да се хранат со инсекти.

Како и да е, хранењето животни, а не луѓето, се покажува досега најперспективно. Се очекува следното решение да дојде за живината и свињите, што дополнително ќе го зајакне пазарот.

Во 2030 година, 3 милиони тони протеини од инсекти се очекува да бидат произведени во Европа, со само 10% за храна на луѓето, а повеќето од останатите за храна за животни.

Cargill веќе соработува со InnovaFeed SAS за снабдување протеини од инсекти за добиточна храна, додека Archer-Daniels-Midland Co. ќе изгради огромна фарма за црни мушички во Илиноис. Nestle, најголемата компанија за храна во светот, сега нуди храна за домашни миленици од инсекти.

Неколку земји на ЕУ, вклучувајќи ги Финска, Белгија и Холандија, веќе дозволуваат продажба на храна од инсекти во продавниците. Околу 2.000 видови на инсекти се вклучени во диетите на скоро 2 милијарди луѓе ширум светот, но многу потрошувачи во Европа ќе мора да ја надминат својата одвратност, вели Николо Манцони, управен партнер на Five Seasons Ventures со седиште во Париз.

Ова не е единствената пречка. На производителите на храна од инсекти ќе им треба значително финансирање за да го зголемат производството за да можат да бидат конкурентни во однос на цените, рече Манцони.

Една од компаниите што е се поблиску до трпезариската маса е Protix BV, која има најголема фарма за инсекти во Европа и може да се пофали со инвеститори, како што е одделот за капитал на Rabobank.

Со седиште во Донген, Холандија, компанијата одгледува ларви на црни муви кои се користат за храна за риби и домашни миленици, а минатото лето отвори онлајн продавница за продажба на храна направена од штурци и црви. Неговите приходи се зголемија повеќе од четири пати минатата година.

Поврзани вести

Црната боја е одраз на моќ и лидерство, но една боја никогаш не треба да се носи на интервју за работа

Влатко Зорба

Дали светот се доближува до 4-дневна работна недела?

Влатко Зорба

НЕОБИЧЕН протест на германските фризери: КОЈ ГИ ШИША фудбалерите среде „локдаун“?

Влатко Зорба