Стандард
БИЗЛАЈФ

Како Двејн Џонсон започна два нови бизниси за време на пандемијата?

Како еден од најуспешните и највлијателните уметници во светот, Двејн Џонсон често го прашуваат кои се неговите тајни за успех.

„Тешко е да се одговори“, рече Џонсон. „Но, се сеќавам дека во едно интервју реков дека верувам дека тајните на успехот е да се биде гладен, смирен и да се работи напорно“, рече тој.
цитиран од CNBC.

Втора година по ред е најплатен актер според „Форбс“. Заработи 89,4 милиони долари во 2019 година и 87,5 милиони долари минатата година.

Џонсон вели дека пронашол повеќе начини да успее за време на Ковид-19 додека работел од дома и основа две компании. Во март, кога избувна пандемијата, Џонсон ја лансираше својата марка текила Teremana, од која продаде повеќе од 300.000 9-литарски гајби во последните девет месеци.

На почетокот на оваа недела, тој го објави лансирањето на својата нова компанија за енергетски пијалоци, ZOA energy. Пијалоците содржат кофеин од непечено зелено кафе и екстракт од зелен чај, аминокиселини, витамин Ц извлечен од растенијата Каму Каму и ацерола. Пијалокот исто така содржи куркума, витамини Д, Б1, Б2, Б3, Б5, Б6 и Б12, холин, калиум, магнезиум и електролити. Енергетскиот пијалок ќе биде достапен во неколку вкусови, пишува Food Business News.

„ZOA е првиот и единствен здрав енергетски пијалок кој содржи уникатна комбинација на 100% витамин Ц, 100% витамини Б и Д, заедно со други витални состојки. Вистинска привилегија е да се пласира на пазарот“, вели Џонсон.

Тој работел со долгогодишниот деловен партнер Дени Гарсија, тренерот Дејв Риенци и основачот на „Juggernaut Capital “, Џон Шулман, за стартирањето на ZОА. Не е тајна дека Џонсон со години сака да влезе на пазарот на енергетски пијалоци, но вели дека го чекал вистинското време.

„Создавањето бренд како ZOA или Teremana, особено за време на пандемијата, беше многу голем предизвик“, рече „Карпата“. Но, во исто време, тој вели дека научил многу за бизнисот.

Во септември, Џонсон, неговата сопруга и двете најмлади ќерки го прележаа Ковид-19. Тој вели дека искуството било „застрашувачко“

Поврзани вести

Животни навики што ве прават подобар претприемач

Влатко Зорба

Маск објави песна, ја продава за 1,12 милиони долари

Влатко Зорба

Бекам е новиот амбасадор на Maserati

Влатко Зорба