Стандард
БИЗЛАЈФ

Најсмешните изговори за не доаѓање на работа

Истражувањата покажуваат дека 30 проценти од вработените лажеле најмалку еднаш годишно дека се болни за да не мора да одат на работа. Но, наместо едноставно да му кажат на својот шеф дека не можат да дојдат затоа што се болни, тие понудиле многу покреативни одговори.

Така, еден вработен рекол дека не може да дојде на работа затоа што палецот му се заглавил во славината, а една дама како изговор навела дека ја каснала птица, пренесува порталот „Бизлајф“.

„Секојпат кога ќе помислиме дека сме виделе се, истражувањата следната година нè изненадуваат“, рече Розмари Хефнер, потпретседателка за човечки ресурси на веб-страницата „Кариер билдер“, која го спроведува истражувањето.

Од 2.000 причини, истражувачите ги издвоија десетте најсмешни. Иако некои од горенаведените можеби се точни, ваквите изговори предизвикуваат најголеми сомнежи.

* Не дошла на работа затоа што и било лошо од премногу читање

* Алкотестот не му дозволил да го запали автомобилот

* Има скршено срце

* Мртвата баба била ексхумирана од полицијата за истрага

* Заборавил дека го вработиле

* Прстот му се заглавил во славината

* Кучето доживеало нервен слом

* Бил вознемирен поради серија

* Ја каснала птица

* Нејзината коса станала портокалова откако се фарбала дома

Поврзани вести

Како да го пронајдете и да го постигнете она што го сакате најмногу во животот?

Влатко Зорба

iPhone 12 може да ја прекине работата на некои пејсмејкери

Влатко Зорба

Ги запознаваме ретките болести: Глутарна ацидурија тип 1

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!