Стандард
БИЗЛАЈФ

Прва 3Д населба во светот: ПЕЧАТЕНИ куќи, готови за ЕДЕН ДЕН (ВИДЕО)

Во американскиот град Ранчо Мираж, во долината Коачела во Калифорнија, се планира изградба на нова населба, која ќе се состои исклучиво од 3Д објекти, односно „печатени“ куќи. Ова во моментов е крајната цел на градежната индустрија, а компанијата „Mighty Buildings“ од САД нема лесна задача.

Станува збор за парцела од пет хектари во која ќе се сместат 15 печатени 3Д и еколошки одржливи домови.

Таквите недвижнини не се новина на пазарот, но компаниите досега се справуваа спорадично. Според компанијата, „овие тенки куќи ќе спречат натрупување градежен отпад за 99%“.

Во седиштето на „Mighty Bulidings“ во Оукланд, делови од куќи ќе бидат создадени со помош на масивни 3Д принтери со големина на мала гаража.

Кога станува збор за материјалот, тој ќе користи оној што брзо се стврднува, односно комбинација од железо, гипсени плочи, полиуретанска пена. Така, надворешните sидови, изолацијата и покривот ќе бидат направени во еден процес.

Интересно е што печатачот може да произведе имот од околу 30 квадратни метри за само 24 часа. Честопати принтерите се програмираат да прават куќа преку ноќ додека вработените спијат.

Секоја печатена куќа ќе има два дела: првиот дел се состои од три соби и две бањи, а вториот дел ќе содржи уште две соби и тоалет. Покрај тоа, секоја парцела во соседството ќе има базен во дворот. Цената ќе се движи од 600.000 американски долари за основниот модел, и ќе се искачи до еден милион долари, за малку покомплексни модели.

Поврзани вести

Која земја од регионот има најмногу неработни денови?

Влатко Зорба

На големите патнички бродови им е забрането да се приближуваат до центарот на Венеција

Влатко Зорба

Амстердам планира да забрани марихуана за туристите

Влатко Зорба